Czego boi się wirus

Jeżeli twój maluch dostał nagle kataru, nie oznacza to, że przebywał w towarzystwie chorego kolegi. Wystarczy, że bawili się tymi samymi zabawkami i nie myli rąk.

mycie rąk

Wszyscy wiemy, że wirusy wywołujące infekcje górnych dróg oddechowych przenoszą się drogą kropelkową. Rzadziej myślimy o tym, że chore osoby mają je również na dłoniach i dotykając różnych przedmiotów, zostawiają na nich kłopotliwe "prezenty". Zimą, gdy nasza odporność stopniowo spada, szukamy wszelkich sposobów na zabezpieczenie się przed zarazkami. Okazuje się, że najprostszym i najtańszym jest mycie rąk. Z danych WHO wynika, że ta czynność obniża prawdopodobieństwo pojawienia się infekcji dróg oddechowych aż o 30 proc.! Przeziębienia najczęściej łapią najmłodsze dzieci, które lubią wszystkiego dotknąć, czasem również – posmakować. Dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej przyzwyczaić je do mycia rąk, tak by ta czynność stała się dla nich równie naturalna jak jedzenie i spanie.

Kiedy pod kran

Przyzwyczaj malucha do tego, że musi myć ręce przynajmniej kilka razy dziennie. Róbcie to zawsze po powrocie do domu – ze spaceru, z przedszkola, ze sklepu – oraz przed każdym posiłkiem (nawet jeśli dajesz dziecku do zjedzenia tylko owoc) i po skorzystaniu z toalety. Jeśli w domu są pies, kot czy świnka morska, po zabawie z nimi również niezbędne jest umycie rąk.

Jak myć?

Naukę powinniście zacząć już w drugim roku życia dziecka. Pilnuj i jego, i... siebie, bo ze statystyk wynika, że większość dorosłych myje ręce niestarannie i stanowczo za krótko.  

Sama woda to za mało  

Maluchy najszybciej uczą się na przykładach. Pokaż dziecku, że ślady po błocie, piasku czy kredkach nie zejdą, jeśli spłucze dłonie zimną wodą. Bardziej skuteczna będzie ciepła woda, a brud zniknie całkowicie, jeśli użyje też mydła.

Nie za szybko

Mycie powinno trwać około pół minuty, tak by dziecko zdążyło potrzeć namydlone dłonie kilkanaście razy. Zwróć uwagę, by nie omijało wierzchów dłoni i nadgarstków. Naucz je szorować paznokcie szczoteczką, spłukiwać ręce i osuszać je ręcznikiem.

A jeśli nie ma gdzie...

To może się zdarzyć, gdy jesteście poza domem. Przydadzą się wtedy antybakteryjne żele, które dziecko wciera w ręce bez konieczności korzystania z wody, lub nawilżone substancją czyszczącą chusteczki.

Twoje dziecko polubi mydło i wodę

1. Przykład idzie z góry. Przez pierwsze lata życia to rodzice i starsze rodzeństwo są dla malucha wzorem do naśladowania. Jeżeli więc zobaczy, że wszyscy domownicy myją ręce, zanim usiądą do stołu, bez zbędnych dyskusji będzie robił to samo.    

2. Nie może być nudno. Ruchliwemu maluchowi częste szorowanie rąk może się wydawać stratą czasu. Dlatego zamiast go nadzorować, myj ręce razem z nim i spróbuj zmienić tę czynność w rodzaj zabawy. Możecie np. wspólnie śpiewać wymyślone na poczekaniu piosenki lub deklamować wierszyki o małym czyściochu. Warto też czasem ogłosić konkurs, kto pocierając namydlone dłonie, zrobi więcej piany.  

3. Wygodnie przy umywalce. Maluchy uwielbiają być samodzielne. Dziecko chętniej umyje rączki, jeśli samo odkręci kran i użyje mydła. Ułatw mu naukę i przygotuj mydło w płynie lub małą kostkę, bo duża na pewno będzie "uciekać". Jeśli jeszcze nie sięga do umywalki, kup mu specjalny plastikowy stopień, na który będzie mogło się wspiąć. 

4. Cała prawda o zarazkach. Gdy dziecko zapyta cię, dlaczego musi kilka razy dziennie szorować ręce, nie szukaj odpowiedzi w bajkach ani nie mów: "Tak trzeba i już". Opowiedz o niewidocznych zarazkach, które przyklejają się do rączek i mogą wywołać gorączkę i kaszel. Mogą, ale nie muszą – jeśli dzielny maluch będzie mył rączki. 

Tekst: Iwona Milewska

Przeczytaj również:

Jedzenie do poprawki

Mokry kłopot

Co zrobić ze śpiochem?Dodał(a): Katarzyna Szuwara , Czwartek 01.03.2012 (aktualizacja: 2012-02-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Frida
Ja kupiłam carexa, bo pomyślałam, że może opakowanie z pingwinkiem zachęci moje dziecko do mycia rączek i w zasadzie sie nie pomyliłam :D i zapach super! a ja mam nerwów mniej, bo moje dziecko wreszcie myje ręce jak cywilizowany człowiek ;)
Dodano: 2015-03-26 19:52:04 Zgłoś nadużycie
Movi
Najważniejsze to wyrobić u dziecka dobre nawyki. My też powiniśmy dawać dobry przykład. My używamy w domu bezdotykowego mydła antybakteryjnego dettol. Dziecko chętniej myje nim rece, bo ma frajdę, że samo leci..
Dodano: 2014-05-15 22:38:23 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×