Czy karmienie piersią wpływa na inteligencję dziecka?

Zobacz, co na ten temat sądzą brytyjscy naukowcy.

karmienie-piersia-inteligencja-dziecka.jpgKarmienie piersią ma niewątpliwie wiele zalet, zarówno dla matki jak i dla dziecka, ale to, że wpływa na podwyższenie ilorazu inteligencji, to - niestety - mit. Jeśli czytałyście gdzieś o istnieniu takiej zależności, to musicie wziąć na to poprawkę. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Goldsmiths w Wielkiej Brytanii jednoznacznie zaprzeczają istnieniu takiego powiązania. 

 Zobacz także: Przegląd herbatek laktacyjnych dla kobiet karmiących piersią

Związek między inteligencją dziecka a karmieniem piersią nie wziął się znikąd. W ludzkim mleku znajdują się wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA), które przyjają procesom neurorozwoju. Można było więc przypuszczać, że dzieci karmione piersią mogą mieć przez to wyższy poziom inteligencji w porównaniu do tych, które są karmione mlekiem sztucznym. 

Naukowcy wzięli pod uwagę dane pochodzące od ponad 11 tysięcy bliźniąt urodzonych w latach 1994-1996, z których jedno było karmione piersią a drugie mlekiem sztucznym. Analiza pozwoliła im stwiedzić, że karmienie piersią nie zwiększa poziomu inteligencji dziecka. 

Dlatego, jeśli zdecydowałaś się karmić piersią tylko ze względu na to, że twoje dziecko będzie mądrzejsze, to jest to głupi pomysł i naukowcy obalili tę teorię. Niemniej karmienie piersią na pewno chroni dziecko przed chorobami, zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii i chroni przed wirusami. A to, przecież, nie tak w końcu mało. 

Zobacz także: Dlaczego warto karmić piersią? Wszystkie zalety dla mamy i dziecka

Źródło: MilionKobiet.pl, focus.pl
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Środa 07.10.2015 (aktualizacja: 2015-10-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×