Czy kobieta, która karmi piersią może jeść czekoladę?

Rozwiewamy wszelkie wątpliwości młodych mam dotyczące czekoladowych słodkości.

czekolada-a-karmienie-piersia.jpgJeśli karmisz piersią, to jesteś szczęściarą! Nie dość, że odchodzi Ci wyparzanie, podgrzewanie i mycie butelek, to jeszcze Twoje dziecko ma zawsze pokarm w dobrej temperaturze i najlepszej możliwej jakości. Niestety, choć karmienie piersią ma naprawdę wiele zalet, to wymaga od mamy trochę zaciśnięcia pasa. To nawet nie w obawie o dodatkowe kilogramy, które mogłyby przybyć po ciąży. Chodzi bardziej o zdrowie maluszka. Nie wszystkie pokarmy są dobrze tolerowane przez mały żołądek - mogą być przyczyną zaparć i wzdęć u dziecka. 

O dobrodziejstwach czekolady na pewno dobrze wiecie i zachęcać do jej jedzenia (oczywiście, ze względów zdrowotnych!) nikogo nie trzeba. Nie dość, że poprawia humor, dodaje energii, to jeszcze zawiera witaminy A, E i B, a do tego jest cenionym źródłem magnezu i wapnia. Czy taka czekoladowa słodycz może znaleźć się w jadłospisie karmiącej mamy? Czy są jakieś przeciwskazania, zalecenia, obostrzenia? 

 Zobacz także: Dlaczego warto karmić piersią? Wszystkie zalety dla mamy i dziecka

1. Czekolada mleczna i gorzka a karmienie piersią

Czekoladę należy wprowadzać do diety bardzo ostrożnie i na pewno nie w pierwszym, czy drugim miesiącu karmienia a nieco później. Nie powinnaś też od razu zjeść całej tabliczki, ale kilka kostek na dobry początek nie powinno zaszkodzić. Najlepiej, żeby była to czekolada mleczna lub gorzka - owocowe nadzienie też może uczulać. Obserwuj dziecko - czy pojawiła się u niego jakaś reakcja. Kakao, które znajduje się w czekoladzie jest bowiem silnym alergenem i wiele dzieci jest na nie uczulone, ale nie wszystkie, więc warto sprawdzić, zamiast obchodzić się smakiem czekolady przez cały okres karmienia!

Zobacz także: Przegląd herbatek laktacyjnych dla kobiet karmiących piersią


2. Czekolada nadziewana i z orzechami a karmienie piersią 

Czekoladę z dodatkami możesz wprowadzić do swojej diety tylko wtedy, kiedy masz pewność, że dziecko nie jest uczulone na samą czekoladę. Orzechy są silnymi alergenami, więc postępuj w ich przypadku bardzo ostrożnie. Nadzienie bywa bardzo słodkie i pełne konserwantów, więc raczej unikaj takiej przyjemności.

Zobacz także: Jedzenie, które poprawia humor

3. Biała czekolada a karmienie piersią 

Biała czekolada nie zawiera kakao, więc uznaje się ją za bezpieczny deser dla matki karmiącej piersią.  


WAŻNE: Jeśli u dziecka wystąpi jakaś reakcja na zjedzoną przez Ciebie czekoladę - nie jedz jej przez najbliższy czas i obserwuj dziecko. W razie potrzeby nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Wtorek 20.10.2015 (aktualizacja: 2015-10-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×