Czy kobieta, która karmi piersią może jeść sery pleśniowe?

Rozwiewamy kolejne wątpliwości młodych mam.

sery-plesniowe-a-karmienie-piersia.jpgJeśli uwielbiasz sery pleśniowe i masz na nie wielką ochotę, ale jednocześnie karmisz piersią i nie wiesz, czy nie zaszkodzi to Twojemu dziecku, to dobrze trafiłaś.  

O tym, że serów pleśniowych nie powinny jeść kobiety w ciąży wiadomo nie od dziś, dużo na ten temat się mówi. A co w takim razie z kobietami, które karmią piersią - czy one także muszą wyeliminować sery pleśniowe ze swojej diety? Rozwiewamy wątpliwości!

 Zobacz także: Czy kobieta, która karmi piersią powinna pić kawę?

1. SERY PLEŚNIOWE DLA KARMIĄCEJ MATKI - TAK CZY NIE?

Jeśli bardzo lubisz sery pleśniowe - szukaj tych, które są zrobione na bazie mleka pasteryzowanego (a takich - na całe szczęście produkuje się najwięcej w Polsce). Pamiętaj też, by zacząć od mniejszych porcji takiego sera, by żołądek niemowlęcia mógł się przyzywyczaić do nowych smaków. Warto też mieć na uwadze to, że sery pleśniowe są dość kaloryczne i ciężkostrawne. 

Sery z mleka niepasteryzowanego lepiej całkowicie wykluczyć z diety lub poddać obróbce termicznej. Mogą one bowiem zawierać bakterie Listeria monocytogenes, które powodują listeriozę - chorobę podobną do grypy, ale bardzo niebezpieczną dla niemowląt. 

Po serowej uczcie obserwuj dziecko - czy pojawiła się u niego jakaś reakcja. Oczywiście nie musi ona pojawić się od razu. Zwróć uwagę, czy dziecko nie napina brzuszka i jak wyglądają jego stolce. Jeśli u dziecka wystąpi jakaś reakcja - nie jedz sera pleśniowego więcej przez najbliższy czas i obserwuj dziecko a w razie potrzeby nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Zobacz także: 10 błędów modowych dziewczyn plus size


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Wtorek 23.02.2016 (aktualizacja: 2016-02-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×