Czy kobieta w ciąży powinna jeść czekoladę?

Przyszłe mamy - poznajcie najnowsze odkrycie naukowców!

czekolada-w-ciazy.jpgDieta kobiety w ciąży to pasmo kilku wyrzeczeń. Czy do listy produktów zakazanych w ciąży należy też zaliczyć czekoladę? Zdania są podzielone, a skoro tak, to lepiej - jeśli już zdecydujecie się na spełnienie swojej czekoladowej zachcianki - jeść z umiarem i skończyć konsumpcję na kilku kawałeczkach, a nie na całej tabliczce. 

 Zobacz też: Jakie kosmetyki powinna stosować kobieta w ciąży?

Najnowsze badania kanadyjskich naukowców z Uniwersytetu Laval w Quebe wykazały, że czekolada może dostarczyć wiele korzyści zdrowotnych dla płodu - pobudzić płód do wzrostu i zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań w czasie ciąży. W badania wzięło udział 129 kobiet, które były między 11 a 14 tygodniem ciąży. Każda z nich codziennie jadła 30 g czekolady (ok. 1/3 tabliczki) przez 12 tygodni. 

Pozytywny wpływ czekolady na zdrowie płodu potwierdzają też badania naukowców z Finlandii. Dzieci matek, które w ciąży jadły czekoladę, są aktywniejsze w porównaniu z rówieśnikami. 

Zobacz też: Jak odżywiać się w ciąży, żeby urodzić matematycznego geniusza?

Dlaczego należy uważać na czekoladę w ciąży? Czekolada zawiera kofeinę, która mogłaby być niebezpieczna dla dziecka (co prawda śladowe ilości, ale jednak). Co więcej, czekolada dostarcza wielu dodatkowych kalorii, co może być przyczyną znacznego wzrotu Waszej wagi, co trudno będzie spalić Wam po ciąży. Z czekolady powinny też całkowicie zrezygnować kobiety, które mają cukrzycę ciążową. 

    Źródło: MilionKobiet.pl, DailyMail.co.uk, ekorodzice.pl
    Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Środa 24.02.2016 (aktualizacja: 2016-02-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Pewnie, że czekolada jest dobra, szczególnie ciemna, bo ma dużo żelaza! U mnie niestety samo jedzenie czekolady nie wystarczyło, bo w 3 trymestrze wyszła mi w badaniach anemia. Na szczęście udało mi się z tym uporać dzięki suplementowi z dużą dawką łatwo przyswajalnego magnezu Chela ferr bio complex. Brałam aż do 2 miesięcy po porodzie i anemia nie wróciła.
Dodano: 2016-04-30 22:28:33 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×