Czy warto dużo mówić do malutkiego dziecka?

Często zdarza nam się mówić do niemowląt, które przecież jeszcze nic nie rozumieją. Jednak takie działanie nie jest bezpodstawne. Jak gaworzenie do dziecka wpływa na jego rozwój?

wozwój niemowalaka.jpg

Czy warto dużo mówić do malutkiego dziecka?

Zapewne nie raz zdarzyło się, że słyszałaś lub sama rozmawiałaś z dzieckiem, a raczej niemowlakiem, który przecież i tak nie rozumie tego co do niego mówisz. Okazuje się jednak, że to wcale nie pozostaje bez wpływu ma malucha.

Zobacz też: ZOBACZCIE NIEZWYKŁĄ KĄPIEL DZIECKA

O tym, że gaworzenie do dziecka pozwala mu poznać więcej słów i szybciej nauczyć się mówić, wspominało już wielu naukowców. Z najnowszych badań wynika jednak, że mówienie do niemowlaka nie tylko wpływa na jego słownictwo, ale także na jego rozwój psychiczny i poznawanie świata.

Rozmawianie z dzieckiem, które ma poniżej roku, pomaga mu się zaprzyjaźniać, a także sprawia, że w przyszłości dzieci są bystrzejsze, gdyż lepiej i chętniej poznają świat, który ich otacza. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań pokazujących, że dzieci, do których nie mówi się często i dużo w przyszłości mają później większe trudności w szkole, a co za tym idzie zarabiają mniej w późniejszym życiu.

mówienie do dziecka2.jpg

Mówienie do maluszka rozwija jego psychikę i pomaga poznawać świat

- Słuchanie wypowiedzi pomaga niemowlętom nabyć podstawowe zdolności poznawcze i społeczne, psychologiczne, które stanowią podstawę dla późniejszej nauki - mówi dr Athena Vouloumanos z New York University.

Naukowcy twierdzą także, że dzieci, które miały większy kontakt z mową niż ich rówieśnicy nabywają zdolności rozpoznawania głosów ludzkich z ciekawszym brzmieniem, co pozwala im łatwiej wybrać osoby, z którymi nawiążą dobry kontakt. Co więcej, takie dzieci pochłaniają i przyswajają znacznie więcej informacji na temat otaczającego ich świata.

Zobacz też: ZABAWY Z MALUSZKIEM

- Te nowe wyniki pokazują, że dzieci w wieku 2 lub 3 miesięcy życia czerpią z mowy nie tylko miłość i zainteresowanie, ale uczą się także o podstawowych relacjach poznawczych i społecznych. Co więcej uczą się tego znacznie lepiej w ten właśnie sposób, niż w jakimkolwiek inny sposób. - mówi Sandra Waxman, psycholog z Northwestern University w Illinois.

Jak widać, mówienie do dziecka to bardzo ważna rzecz, która nie tylko wpływa na jego zasób słownictwa, ale także na to jak poznaje świat i jak szybko uczy się relacji z innymi ludźmi.

 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Wtorek 13.01.2015 (aktualizacja: 2015-01-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×