Czy warto małym dzieciom przekłuwać uszy?

Naukowcy przekonują, że nie powinno się tego robić. Sprawdźcie dlaczego.

Czy warto małym dzieciom przekłuwać uszy?

Przekłuwanie uszu małym dziewczynkom jest bardzo popularne. Po takim zabiegu, w otworki wkłada się kolczyki wykonane ze srebra, złota albo stali szlachetnej. Wydaje się to całkiem mało inwazyjne, ale niewiele osób wie, że te ozdoby często zawierają silnie alergizujący nikiel. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego wynika, że to właśnie nikiel może być przyczyną alergii występujących w późniejszym życiu. 
Pod lupę wzięto 400 osób w wieku 7-8 lat i 16-17. Aż 30% z nich miało alergię na nikiel, a wśród nich i przeważały dziewczynki, które we wczesnym dzieciństwie miały przekłute uszy. Alergia na ten pierwiastek jest o tyle problemowa, że stykamy się z nim praktycznie na każdym kroku, ponieważ stosuje się go do produkcji ubrań, aparatów ortodontycznych, a nawet sztućców, tak więc widzimy, jak ciężko wyeliminować go z życia. 

Zobaczcie także: Dzieci, które rodzą się latem są zdrowsze

Dlaczego więc rodzice tak często decydują się na ten zabieg u dzieci? Wiele osób twierdzi, że kolczyki są piękną ozdobą i lepiej przekłuć uszy póki dziecko jest małe, ponieważ nie będzie tak cierpiało. Okazuje się jednak, że to nieprawda, ponieważ ból jest odczuwany tak samo, tylko dziecko szybciej o nim zapomina. 

W Wielkiej Brytanii stworzono petycję do ministerstwa ds. dzieci, w której część społeczeństwa domaga się ustalenia odgórnej minimalnej granicy wiekowej, od której dzieci będą mogły być poddawane tego typu zabiegom. Podpisało ją ok. 33 tys. osób. 

Jaki jest wasz stosunek do przekłuwania uszu małym dzieciom? Warto je narażać na ewentualne alergie? Czy może niech lepiej same w późniejszym wieku zdecydują, czy chcą nosić kolczyki? Zobaczcie także: Źrodło: dziecisawazne.pl
Foto: Shutterstock

Dodał(a): Natalia , Niedziela 18.10.2015 (aktualizacja: 2015-10-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Anonim
Wolę, żeby moje córeczki same zadecydowały gdy podrosną. Nic na siłę.
Dodano: 2017-05-28 22:29:26 Zgłoś nadużycie
Anonim
Przecież małe dziewczynki wyglądają z kolczykami paskudnie...
Dodano: 2015-10-19 16:45:42 Zgłoś nadużycie