Czym jest hiper-rodzicielstwo i dlaczego szkodzi dzieciom?

Może Ci się wydawać, że troszcząc się o dziecko, zapewniasz mu to, co najlepsze, jednak może to być także powodem jego przyszłych niepowodzeń... Na czym polega hiper-rodzicielstwo i jak go uniknąć?

dzidzia.jpg

Hiper-rodzicielstwo to pojęcie oznaczające zbyt dużą uwagę poświęcaną dziecku. Wiemy, że chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej, jednak czasem łatwo pomylić troskę z toksycznymi emocjami, które w przyszłości mu zaszkodzą. Hiper-rodzic to ktoś, kto angażuje się w każdą dziedzinę życia dziecka- szkołę, zajęcia pozalekcyjne, hobby, czy przyjaciół. Takiemu rodzicowi wydaje się, że najlepiej wie, jak wychowywać dziecko, często jednak zapomina że równowaga emocjonalna dziecka wcale nie oznacza, że jest ono szczęśliwe...

Konsekwencje zbyt dużej rodzicielskiej troski mogą w przyszłości komplikować wiele kwestii- dzieci stopniowo zaczynają się stresować, czując, że nie mogą spełnić wszystkich wymagań rodziców. Warto pamiętać, że każde dziecko powinno czasem popełnić błąd - to jedno z najważniejszych życiowych doświadczeń. Jeżeli Twoim celem jest stawianie dziecku poprzeczki bardzo wysoko, pamiętaj że prędzej czy później okaże się, że nie może jej dosięgnąć, a wtedy poczuje, że do niczego się nie nadaje... Niska samoocena może być natomiast źródłem wielu poważnych problemów.

Jak tego uniknąć?

Przede wszystkim naucz się chronić swoje dziecko - bez podporządkowywania. Pozwól dziecku popełniać własne błędy, a w razie potrzeby wyjaśniaj i pomagaj. Nie ingeruj w każdą dziedzinę życia swojego syna czy córki. Przypomnij sobie, jak to było, kiedy Ty byłaś dzieckiem. Zastanów się, jak wiele przestrzeni potrzebowałaś do własnych decyzji i błędów. Dziecko, które czuje, że może sobie pozwolić na pomyłkę, a jednocześnie czuje się w Twoim towarzystwie bezpiecznie, nigdy nie będzie miało problemów z samooceną. Pozwól mu się rozwijać we własnym tempie. Spraw, żeby dziecko wiedziało, że zawsze może na Ciebie liczyć. Nie możesz doprowadzić do sytuacji, w której dziecko będzie musiało kłamać, aby Cię nie zawieść. Pamiętaj, że najlepszym sposobem na naukę są wnioski wyniesione z własnych błędów. Bądź nie tylko srogim rodzicem, ale także wspaniałym przyjacielem!

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 07.11.2016 (aktualizacja: 2016-11-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×