Depresja poporodowa zaczyna się już w trakcie ciąży?

Wiele kobiet zmaga się z problemem depresji poporodowej. Na szczęście coraz częściej mówi się o tym zjawisku i uświadamia. Kiedy tak naprawdę rozpoczyna się ta choroba? Czy na pewno dopiero po porodzie?

depresja poporodowa.jpg

Depresja poporodowa zaczyna się już w trakcie ciąży?

Depresja poporodowa to trudny temat, który przez bardzo długi czas był tematem tabu. Kobiety, które nie umiały sobie poradzić po urodzeniu dziecka i zmagały się z wieloma problemami psychicznymi, często nie otrzymywały potrzebnej pomocy i zrozumienia w swoim najbliższym otoczeniu.

Na szczęście czasy ulegają zmianie i coraz więcej mówi się o zjawisku jakim jest depresja poporodowa. Uświadamiane są nie tylko kobiety, ale całe społeczeństwo, a co najważniejsze, lekarze. To bardzo ważne, bo statystyki pokazują, że nawet 1 na 10 kobiet cierpi na tę chorobę.

Stany depresyjne świeżo upieczonej mamy mogą być naprawdę bardzo silne i stwarzać zagrożenie nie tylko dla niej samej, ale również dla dziecka. Kobieta, która nie otrzyma odpowiedniej pomocy może spowodować tragedię.

Zobacz też: PORÓD W WODZIE 

- Lekarze powinni być świadomi różnorodnych postaci depresji poporodowej u kobiet. Dokładna ocena historii danej kobiety jest bardzo istotna do podjęcia właściwych decyzji co do metod leczenia. Dzięki tym badaniom wiemy już, że depresja poporodowa może mieć objawy już w trakcie trwania ciąży. -mówi Samantha Meltzer-Brody, która jest dyrektorem Centrum UNC zajmującym się zaburzeniami nastroju u kobiet.

depresja poporodowa.jpg

Na poporodową depresję cierpi coraz więcej kobiet

Najnowsze badania rzucają jednak nowe światło na całe zjawisko. Okazuje się, że depresja związana z porodem wcale nie musi zaczynać się dopiero po urodzeniu dziecka. Jej objawy mogą być widoczne już w trakcie trwania ciąży. Niestety kobiety, których depresyjny stan rozwija się jeszcze przed urodzeniem dziecka, cierpią zazwyczaj na znacznie głębszą depresję niż te, u których objawy pojawiają się dopiero po porodzie. 

Zobacz też: KOBIETA SAMA WYJĘŁA Z BRZUCHA SWOJE DZIECI PODCZAS CESARSKIEGO CIĘCIA! 

Całe zjawisko badane jest wciąż bardzo intensywnie, gdyż nadal nie ma zbyt wielu danych, które mogłyby pomóc określić skąd u kobiet bierze się taka choroba. Naukowcy z University of North Carolina w USA, podczas przeprowadzonych badań wyznaczyli jednak trzy najistotniejsze cechy kliniczne, które pomagają określić stan i głębokość choroby, jednym z nich jest właśnie czas jej wystąpienia, czyli to, czy pierwsze objawy pojawiły się w trakcie ciąży, czy dopiero po porodzie.  Badacze przeanalizowali karty chorób aż 10 tys., które zostały zebrane podczas poprzednich badań nad tą chorobą. 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Wtorek 27.01.2015 (aktualizacja: 2015-01-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Jest to niestety coraz częściej spotykane schorzenie w naszej cywilizacji: http://www.mamaebaby.pl/depresja-poporodowa-przyczyny-objawy-leczenie/
Dodano: 2016-05-15 13:36:27 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×