Dieta dla dziecka

Kiedy nasze dziecko kończy pierwszy rok życia, przestaje opierać swoje menu jedynie na mleku matki lub mleku modyfikowanym. O czym powinnaś pamiętać przygotowując jadłospis dla najmłodszego domownika?

dzieci

Przetwory mleczne powinny znaleźć się w każdym posiłku

Przetwory mleczne są bardzo ważne w diecie dziecka, ponieważ zawierają dużo wapnia, potrzebnego do odpowiedniego rozwoju. Możemy go dostarczyć podając dziecku, jogurty, serki, ser twarogowy, czy po prostu pamiętać żeby dziecko wypiło szklankę mleka.

Kasze i płatki zbożowe na co dzień

Kasze i płatki zbożowe są bogate w skrobię, które dostarcza naszym pociechom energii. Warto o tym pamiętać i włączyć je do jadłospisu z samego rana. Ziemniaki, ryż i makaron mogę być podawane naprzemiennie do drugiego dania.  

Stopniowo wprowadzane mięso, ryby, jaja

Te produkty zawierają w sobie dużo białka, soli mineralnych i witamin. Należy pamiętać aby regularnie znajdowały się w jadłospisie małego dziecka! Ryba powinna znaleźć się na talerzu dziecka co najmniej raz w tygodniu. 

Warzywa i owoce kilka razy dziennie!

Warzywa i owoce, zawierają witaminy, sole mineralne oraz mają dużą ilość wody. Dziecko powinno je jeść co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej surowe. A jeśli muszą być przetworzone, to najlepiej ugotować je na parze.

Tłuszcze

W menu małego dziecka może znaleźć się również masło, oliwa czy śmietana. Nie należy jednak przesadzać z ilością tych produktów. A frytki możemy podać dziecku co najwyżej (!) raz na tydzień.

Dużo wody

Woda jest niezbędna dla zdrowia. Najlepiej podawać wodę mineralną z butelki i nauczyć dziecko, że woda jest podstawowym napojem przez cały dzień.

A co ze słodyczami? 

Staraj się je ograniczać! W żaden sposób nie są niezbędne w diecie dziecka. Na deser najlepiej nauczyć dziecko jeść owoce. Wszystkie czekolady, cukierki i ciasteczka, należy zachować na większe okazje.

Opracowanie: Ewa Nenko

Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

Jedz dla dwojga, nie za dwoje

Lodowe pokusy dziecka 

Sosy dla małych od Gerber Dodał(a): Ewa Nenko , Czwartek 14.06.2012 (aktualizacja: 2012-06-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×