Dieta dla matek karmiących piersią

Jestem karmiącą matką. Chciałabym schudnąć, jednak nie kosztem pogorszenia jakości mleka, którym karmię moje dziecko. Czy mogę w tym okresie mogę przejść na dietę?

matka karmiąca piersią

Okres karmienia piersią to wyjątkowy czas pod wieloma względami, m.in. pod względem zapotrzebowania energetycznego kobiety. W ciągu całego życia to właśnie w tym momencie najbardziej zwiększają się potrzeby energetyczne i zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Stan odżywienia ma wpływ zarówno na jakość jak i na ilość produkowanego przez Panią mleka. Główne składniki mleka podlegające zmianom to zawartość tłuszczu i skład kwasów tłuszczowych oraz zawartość witamin (witaminy A oraz witamin z grupy B). W trakcie laktacji produkcja mleka odbywa się kosztem zgromadzonych w trakcie ciąży rezerw energetycznych, także Pani organizm tak czy inaczej jest nastawiony na spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, ponieważ na produkcję mleka organizm zużywa średnio 650 kcal dziennie. Niedobór rezerw energetycznych może doprowadzić do zmniejszenia ilości produkowanego mleka, jednak jego jakość zmieni się dopiero przy skrajnym niedożywieniu.

Niemniej jednak podejmowanie odchudzania w trakcie karmienia piersią nie jest wskazane. Zalecane jest natomiast zwracanie uwagi na wartość odżywczą posiłków, dbanie o to by produkty były świeże, jak najlepszej jakości. Posiłki powinny być spożywane często, bez pośpiechu. Z diety spokojnie może Pani wyeliminować nadmiar cukrów prostych i tłuszczu zwierzęcego (jeśli takie składniki są w niej obecne). Warto też zamieniać produkty przetworzone na naturalne (np. słodkie napoje zastąpić wodą, gotowe mieszanki przyprawowe – przyprawami ziołowymi, tłuste, kupione w sklepie ciasta, desery na przyrządzane samodzielnie ciastka np. owsiane, desery mleczno-owocowe, galaretki). Najlepszym sprzymierzeńcem prawidłowej masy ciała w tym okresie będzie aktywność fizyczna. Nie musi to być długie wylewanie potów na siłowni, ale ważne by aktywność była regularna i angażowała te partie ciała, na których Pani najbardziej zależy.

Ekspert Kalorynka.pl: Iwona Bondaruk, dietetyk

Dodał(a): Karolina Kawecka , Czwartek 28.06.2012 (aktualizacja: 2012-06-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×