Dieta przed ciążą - co jeść, jeśli staracie się o dziecko

Wskazówki zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

dieta-przed-ciaza.jpg

Jeśli staracie się o dziecko, pamiętajcie o tym, że odpowiedni sposób odżywiania przed ciążą jest równie ważny jak w trakcie jej trwania. Warto wzmocnić swój organizm i uzupełnić wszelkie niedobory witamin, by Wasz organizm mógł w pełni podjąć nowe wyzwanie. A, jeśli dojdzie do zapłodnienia, będą czekać go naprawdę duże zmiany. 

Dieta przed ciążą, oprócz tego, że pomoże Waszemu organizmowi przygotować się do nowej roli, może także pomóc w poczęciu. Istnieje lista produktów, które sprzyjają poczęciu i z drugiej strony - są też takie, które mogą to uniemożliwić. 

 Zobacz też: Jak się kochać, by mieć dziecko?

1. DIETA DLA KOBIETY, która stara się o dziecko: 

 • jedz zielone warzywa takie jak sałata, brokuły i szpinak, rośliny strączkowe, banany i pomarańcze - produkty zawierające foliany dostarczają organizmowi kobiety kwas foliowy, którego niedobór może być przyczyną wad cery nerwowej u dziecka. 
 • dodawaj do potraw olej lniany, jedz ryby, które są cennym źródłem kwasów Omega-3, 
 • unikaj przetworzonej żywności, 
 • zrezygnuj z chipsów, napojów gazowanych, fast foodów, 
 • wybieraj produkty jak najlepszej jakości, 
 • jedz pieczywo pełnoziarniste, 
 • ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych w diecie - mogą nasilić objawy porannych nudności, jeśli zajdziesz w ciążę, 
 • ogranicz spożycie alkoholu - picie go w nadmiarze może obniżyć Twoją płodność. 

2. DIETA DLA MĘŻCZYZNY, który stara się o dziecko:

 • ogranicz spożycie soi - zawarte w niej fitoestrogeny mogą pozbawiać plemniki zdolności zapłodnienia, 
 • ogranicz spożycie tłustego mięsa na rzecz chudego oraz ryb, 
 • jedz dużo świeżych owoców i warzyw, 
 • ogranicz słodycze (wyjątkiem może być gorzka czekolada), 
 • jedz pestki dyni, ryby, ostrygi i rośliny strączkowe, czyli produkty bogate w cynk - pierwiastek, który odpowiada za żywotność plemników, 
 • ogranicz spożycie alkoholu - także piwa, które podobnie jak soja zawiera fitoestrogeny. 

  Źródło: MilionKobiet.pl 
  Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Poniedziałek 29.02.2016 (aktualizacja: 2016-02-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (8)

Awatar
Anonim
Zdrowo się odżywiałam, łykałam folik i zaczęłam ćwiczyć :) Ciążę znoszę na prawdę dobrze, jeszcze zostały mi trzy miesiące do terminu.
Dodano: 2017-04-23 18:20:31 Zgłoś nadużycie
Anonim
Przed ciążą w sumie normalnie się odżywiałam dopiero w momencie planowania zaczęłam łykać folik mama. Jak zaszłam w ciążę to już zaczęłam zwracać uwagę na to co jem.
Dodano: 2017-02-19 15:14:20 Zgłoś nadużycie
Anonim
mnie też w czasie ciąży pomagał Ovarin. zależało mi na uregulowaniu hormonów i udało się. Dietę oczywiście starałam się trzymać jak najpilniej ;)
Dodano: 2016-09-30 11:02:40 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ja trochę bardziej zaczęłam patrzeć na to co jem i jak się odżywiam przed ciążą. Do lepszej diety dołączyłam też sprawdzone przez moje znajome mamy suplementy. świetnie sprawdził się np ovarin.pl/suplement-diety-ovarin
Dodano: 2016-09-06 09:28:10 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ja przed ciążą wcinałam praktycznie wszystko to, co normalnie, wykluczając jedynie pewne produkty i wprowadzając więcej warzyw, szczególnie zielonych, takich jak szpinak, szczaw, brokuły, oprócz tego piłam sok z buraków i brałam kwas foliowy. W moim przypadku razem z żelazem w postaci suplementu Chela ferr bio complex.
Dodano: 2016-04-10 13:51:35 Zgłoś nadużycie
Anonim
Przed ciążą nie jadłam serów pleśniowych i wędzonych ryb, w ciąży również. Do diety wprowadziłam więcej warzyw i owoców. Zażywałam kwas foliowy i provag. Ten ostatni chroni przed infekcjami moczowo-płciowymi, które są groźne zarówno przed ciąża jaki i w ciąży. Probiotyk wzmacnia również odporność organizmu i dobrze reguluje procę jelit. W siódmym miesiącu ciąży, dodatkowo zażywałam żelazo.
Dodano: 2016-03-21 08:07:53 Zgłoś nadużycie
Galicka O.
hahahha łaskawe gen to juz jedna celebrytka miała po 100 opercajach plastycznych. One też na pewno biorą takie rzeczy jak iqgreen tylko żadna wrpost sie nie przyzna. Sama też je brałam, podobni ejak ty po ciąży nie mogłam zrzucić ani grama.
Dodano: 2016-03-02 13:21:09 Zgłoś nadużycie
fiołek
mam lekkie obawy że przyszłe mamy bardziej powinny myśleć o diecie po ciąży niż przed :P teraz i tak w ciążę zajdą a po będą się męczyć dwa lata ze zrzuceniem zbędnych kilo chyba że od razu po karmieniu zaczną brać tabsy, iqgreen naturalne żeby schudnąć bo inaczej nie da rady chyba że ktoś ma łaskawe geny :)
Dodano: 2016-03-01 21:30:11 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×