Dlaczego dzieci powinny jeść posiłki powoli?

Zobaczcie, co na ten temat sądzą naukowcy.

dlaczego-dzieci-powinny-jesc-powoli.jpgOkazuje się, że to, w jaki sposób dzieci spożywają swoje posiłki jest równie ważne jak to, co jedzą. Chociaż ostatnio coraz więcej rodziców dokładnie lustruje talerze swoich dzieci i stara się, by znajdowały się na nich tylko zdrowe i pełnowartościowe produkty, to naprawdę warto przyjrzeć się, jak wygląda jedzenie przez dzieci. Tak przynajmniej uważają naukowcy z Kalifornii i Meksyku.

 Zobacz też: Dlaczego dzieci powinny wcześnie kłaść się spać?

Badania naukowe trwały prawie rok. Wzięły w nich udział dzieci, które musiały przez ten cały okres czasu sztywno trzymać się wytycznych naukowców dotyczących sposobu jedzenia. Wszystkie posiłki musiały odbywać się w ciszy, przed przystąpieniem do jedzenia trzeba było wypić szklankę wody i robić 30 sekundowe przerwy między kolejnymi kęsami (do wyznaczania czasu służyła klepsydra).

Okazało się, że dzieci, które zostały poddane eksperymentowi nie dość, że nie przytyły, to jeszcze straciły średnio 3,4 proc. masy ciała. U dzieci, które jadły szybko i zachłannie zanotowano z kolei niemal 13-procentowy przyrost masy ciała.

Takie wyniki badań pozwoliły naukowcom wysnuć wnioski, że warto zwracać uwagę na sposób jedzenia przez dzieci. Otyłość bowiem nie musi brać się tylko z ogromnych ilości niezdrowego jedzenia, jakie spożywają dzieci, ale problemem może być też zachłanne, szybkie jedzenie w biegu. Częste przerwy między kolejnymi kęsami sprawiają, że dzieci dokładniej przeżywają jedzenie a to sprzyja zwiększonemu poczuciu sytości. Dzięki temu mogą zjeść mniej a będą czuły się tak samo najedzone, jakby zjadły o wiele większą porcję. 

Zobacz też: Przepis na najszybsze, przepyszne śniadanie


    Źródło: MilionKobiet.pl, rynekzdrowia.pl
    Foto: ThinkstockDodał(a): Karolina Zdunowska , Poniedziałek 14.03.2016 (aktualizacja: 2016-03-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×