Dlaczego dzieci powinny wcześnie kłaść się spać?

Kilka ciekawych informacji, które powinny przydać się (i spodobać) każdemu rodzicowu.

sen-dziecka-spanie.jpgJeśli Twoje dziecko chodzi już do szkoły i nie lubi kłaść się wcześnie spać - wiemy, jak je do tego zachęcić. Naukowcy z Norwegii odkryli, że istnieje silny związek pomiędzy problemami ze snem a słabymi osiągnięciami w nauce wśród młodzieży. 

 Zobacz także: Dlaczego lepiej nie spać z otwartymi ustami?

Zespół badaczy z Norwegian Instistute of Public Health, Uniwersytetu Orebro i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA) przeanalizowali dane z badań, które przeprowadzono w Norwegii w 2012 roku na grupie 7798 nastolatków w wieku (16-19 lat). Uczestnicy badania musieli określić długość swojego dnu w ciągu doby, godziny, kiedy idą spać i kiedy się budzą, a także podać takie informacje jak problemy ze snem. 

Dokładna analiza danych pozwoliła naukowcom wyciągnąć następujące wnioski: uczniowie, którzy w dni powszechnie kładą się między godziną 22 a 23 osiągają najlepsze wyniki w szkole. Ci, którzy zarywają nocki i kładą się spać bliżej północy otrzymują znacznie gorsze stopnie. 

Zobacz także: 5 najpiękniejszych polskich kołysanek

Dlatego zachęcaj swoje dziecko do tego, by wcześnie chodziło spać, bo może się okazać, że masz w domu istnego geniusza, tylko niewyspanie sprawia, że nie może on pokazać w szkole wszystkiego, na co go stać. Chociaż badanie zostało przeprowadzone na grupie gimnazjalistów, wydaje się, że temat może być aktualny także dla rodziców młodszych dzieci - nie dość, że te w końcu też będą nastolatkami, to jeszcze powyższe wnioski wydają się zasadne. Może nie należy jedynie za bardzo przywiązywać się do podanych godzin (nie wiadomo, o której godzinie młodzież biorąca udział w badaniu rozpoczynała dzień i chodziła do szkoły).

Zobacz także: Co wpływa na nasze sny?

Źródło: MilionKobiet.pl, naukawpolsce.pap.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Poniedziałek 15.02.2016 (aktualizacja: 2016-02-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×