Dlaczego kobiety nie chcą drugiego dziecka?

Coraz więcej kobiet po urodzeniu pierwszego dziecka otwarcie przyznaje się do tego, że nie planują więcej dzieci. Co wpływa na taką decyzję?

drugiedzieckooodi.jpg

Kiedyś kobiety marzyły o założeniu dużej rodziny. Małżeństwa decydujące się tylko na jedno dziecko stanowiły wyjątki. Jednak teraz to właśnie taka rodzina jest modelowa. Dlaczego kobiety coraz rzadziej decydują się na drugie dziecko? Oto najczęstsze powody:

1.Stres. Narodziny dziecka to duża zmiana w życiu każdej kobiety. Od tej pory stajemy się odpowiedzialne za malucha i musimy przyzwyczaić się do ciągłego strachu. Przez pierwsze lata życia dziecka trudno znaleźć czas na inne zajęcia. Dlatego kiedy kończy ono 4 czy 5 lat, mamie trudno myśleć o powrocie do "pieluch". 

2.Pieniądze. Łatwo mówić, że nie są najważniejsze, jednak każda mama chce spełnić wszystkie marzenia swojego dziecka, nie mówiąc o codziennych kosztach utrzymania całej rodziny. Tymczasem młodym mamom trudno znaleźć pracę, którą mogłyby pogodzić z macierzyńskimi obowiązkami. Kobieta, która wychowuje małe dziecko zwykle nie jest "atrakcyjnym" pracownikiem. Łączenie pracy z macierzyństwem to wielkie wyzwanie.

3.Pierwsze dziecko. Młode mamy coraz częściej uważają, że wychowanie jedynaka jest dużo łatwiejsze niż opieka nad gromadką dzieci. Opieka nad dzieckiem wymaga tyle uwagi i poświęcenia, że wydaje się, że dla drugiego dziecka nie miałybyśmy już tyle czasu i sił...

4.Ambicja. Każda z nas chce się rozwijać. Wiele współczesnych mam nie chce poprzestawać jedynie na macierzyństwie- ważna jest dla nich również kariera i nabywanie nowych kompetencji.

5.Strach. Każde dziecko jest inne. Niecodzienne zachowania malucha potrafią być zaskakujące, a macierzyństwo wymaga ciągłego dokształcania. Kobiety bardzo często boją się, że przy drugim dziecku będą musiały uczyć się wszystkiego od nowa.

6.Poród. W niektórych przypadkach poród bywa bardzo traumatyczny i niesie za sobą skutki odczuwalne przez całe życie. Nic dziwnego, że kobiety nie chcą przechodzić przez to po raz drugi.

Mimo że decyzja o drugim dziecku jest bardzo trudna, warto się nad nią zastanowić. Drugie dziecko to najlepszy prezent od losu, jaki może dostać jedynak. Mimo że pierwsza ciąża wywraca życie do góry nogami, po pewnym czasie dostrzegamy jedynie piękne aspekty posiadania dziecka. Dlaczego nie miałoby tak być za drugim razem?

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 27.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
największym problemem są pracodawcy - ja straciłam dwie prace - bo moje dziecko choruje - a na nianie mnie nie stać!
Dodano: 2017-01-27 20:49:42 Zgłoś nadużycie