Dlaczego kobiety w ciąży powinny uważać na paracetamol?

Zobaczcie, dlaczego lepiej nie nadużywać leków na bazie tego środka.

paracetamol-a-ciaza.jpgO tym, że leków lepiej nie nadużywać, zwłaszcza w ciąży wiadomo nie od dziś. Chociaż paracetamol zawsze uchodził za bezpieczny środek przeciwbólowy dla ciężarnych, kobiet karmiących i małych dzieci, to okazuje się, że jego przyjmowanie - przynajmniej w ciąży - może być przyczyną astmy u dziecka. Badania na ten temat przeprowadził brytyjsko-norweski zespół naukowców. 

 Zobacz też: Jak odżywiać się w ciąży, żeby urodzić matematycznego geniusza?

Naukowcy zrobili badania dzieciom w wieku 3 i 7 lat pod kątem astmy i zestawili je z informacjami na temat przyjmowania paracacetamolu przez ich matki, kiedy te były w ciąży. Wzięli też pod uwagę wyniki badań 114,5 tysiąca kobiet w ciąży i porównali je z częstością rozwoju astmy u ich dzieci - mieli przy tym na uwadze to, że astma mogła być też spowodowana innymi czynnikami. 

Okazało się, że 5,7 proc. dzieci miało astmę w wieku 3 lat, a 5,1 - w wieku 7 lat. Naukowcy potwierdzili też, że ryzyko zachorowania na astmę było silnie związane z ekspozycją na paracetamol w życiu płodowym. Co więcej, im częściej kobieta w ciąży przyjmowała środki przeciwbólowe z paracetamolem, tym bardziej było prawdopodobne, że jej dziecko zachoruje na astmę. Bez znaczenia był powód, dla którego przyjęła dany lek - czy była to gorączka, grypa, czy inna choroba. Zażywanie paracetamolu przed ciążą nie miało żadnego wpływu na to, czy dziecko zachoruje na astmę, czy nie. 

Zobacz też: 9 rzeczy, które na pewno usłyszysz będąc w ciąży

Nie namawiamy Was do tego, żebyście po przeczytaniu tego tekstu przestały zażywać paracetamol, jeśli zalecił Wam go lekarz, ale apelujemy, byście stosowały leki przeciwbólowe z rozwagą. Nie należy ich nadużywać. Przyjmowanie jakichkolwiek leków czy witamin w ciąży należy bezwzględnie konsultować z lekarzem - w końcu chodzi nie tylko o wasze zdrowie i życie, lecz także - Waszych dzieci!

Zobacz też: Co jeść w ciąży, żeby nie mieć niedoboru żelaza?


    Źródło: MilionKobiet.pl, naukawpolsce.pap.pl
    Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Sobota 20.02.2016 (aktualizacja: 2016-02-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×