Dlaczego kobiety w ciąży powinny zażywać witaminę D?

Kolejny ważny tekst dla przyszłych mam!

witamina-d.jpg

Kobiety w ciąży, oprócz tego, że powinny wyeliminować kilka produktów ze swojego menu (takich jak np. sery pleśniowe, alkohol, papierosy), to muszą pamiętać również o uzupełnianiu witamin i składników odżywczych. W tym stanie to bardzo ważne! Oprócz kwasu foliowego, kobieta w ciąży powinna też przyjmować kwas DHA (dokozaheksaenowy - jeśli je niewystarczająco dużo ryb) oraz witaminę D (jeśli nie przebywa za wiele na słońcu). Dlaczego to ostatnie jest tak bardzo ważne? Zobaczcie, co na ten temat sądzą naukowcy z University of Southampton. 

 Zobacz też: Jakie kosmetyki powinna stosować kobieta w ciąży?

Naukowcy przeprowadzili badania dotyczące efektów spożywania witaminy D, w których wzięły udział 1134 kobiety w ciąży. Przyszłe mamy podzielono na dwie grupy, z których jedne od ok. 14 tygodnia ciąży do porodu musiały przyjmować 25 mikrogramów witaminy D dziennie, a inne - placebo. Noworodki wszystkich mam zostały później poddane badaniom masy kostnej. 

Okazało się, że ponad 80 proc. kobiet, które zażywały witaminę C miały dobry poziom tego związku w późnym okresie ciąży, podczas gdy wśród kobiet zażywających placebo było to ok. 35 procent. Dzieci, które przyszły na świat zimą a ich mamy zażywały witaminę C miały większą gęstość tkanki kostnej niż te, których mamy zażywały placebo. Poważne krwotoki po porodzie zdarzały się też częściej tym matkom, które nie zażywały witaminy D w ciąży.

Takie wyniki badań pozwoliły naukowcom wysunąć wnioski, że podawanie suplementów z witaminą D kobietom ciężarnym, które rodzą w miesiącach zimowych, może wzmacniać kości w ich potomstwa. To niezwykle ważne, jeśli nie chcecie by Wasze dziecko później miało osteoporozę czy często łamało kości. 

Zobacz też: Czy kobieta w ciąży powinna jeść czekoladę?

    Źródło: MilionKobiet.pl, naukawpolsce.pap.pl
    Foto: ThinkstockDodał(a): Karolina Zdunowska , Poniedziałek 07.03.2016 (aktualizacja: 2016-03-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Anonim
na pewno warto witaminkę D! ja brałam ją w takim kompleksowym suplemencie Pregna Plus, bo ma też zelazo, jod, cynk oraz kwasy foliowy i omega-3 :)
Dodano: 2017-09-18 09:23:25 Zgłoś nadużycie
Anonim
Chciałam zwrócić uwagę na błąd w tekście - raz jest C, a raz D!!! Ja biorę suplement Chela ferr bio complex z kwasem foliowym, żelazem, witaminy b6, b12 i witaminą C. Niczego mi nie brakuje, wyniki mam bardzo dobre, tryskam energią :)
Dodano: 2016-04-11 16:08:09 Zgłoś nadużycie
Anonim
C czy D?
Dodano: 2016-03-10 19:29:11 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×