Dlaczego nie należy złościć się w obecności dzieci?

Po przeczytaniu tego tekstu na pewno nie będziecie już podnosić głosu przy żadnym dziecku.

gniew-a-dziecko.jpgDobre kontakty z dziećmi chciałoby mieć wielu ludzi, ale nie każdemu to się udaje. Dzieci mają swoich ulubieńców - ukochane ciocie i wujków, nie raz zupełnie nie wiadomo co zrobić, żeby zaskarbić sobie sympatię malucha. Okazuje się, że to, jak się zachowujemy w obecności dzieci ma ogromny wpływ na to, jak nas postrzegają. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego wykazały, że już 15-miesięczne dzieci potrafią wnioskować o cechach człowieka tylko na podstawie jego zachowania. 

 Zobacz też: Dlaczego dzieci powinny wcześnie kłaść się spać?

W eksperymencie wzięło udział 270 dzieci w wieku 15 miesięcy, które zostały podzielone na dwie grupy. Jedna z grup obserowowała osobę bawiącą się zabawkami i drugą, która w sposób neutralny komentowała tę zabawę. Dzieci z drugiej grupy miały podobne zadanie, ale komentarze, które padały były wyłącznie negatywne (pełne gniewu i złości). Później dzieci z jednej i drugiej grupy mogły dołączyć do zabawy.

Okazało się, że dzieci, które widziały osobę wyrażającą negatywne emocje, były mniej chętne później do zabawy z nią niż dzieci z grupy neutralnej. Maluchy nie były chętne do zabawy z tą osobą nawet po tym, jak ta osoba zaczęła wyrażać się już spokojnie i łagodnie, bez żadnych negatywnych uczuć. 

Badacze wyciągnęli wniosek z badań prosty - potwierdziło się to, co już wielokrotnie pojawiało się w różnych badaniach - dzieci są bardzo wyczulone na oznaki gniewu, unikają kontaktu z osobami, którym zdarzają się napady złości. Dlatego - jeśli zależy Wam na dobrych relacjach z dziećmi - warto pamiętać, by w ich obecności unikać złoszczenia się i bezsensownego gniewu. Tak naprawdę warto zupełnie wyeliminować te negatywne emocje ze swojego życia!

Zobacz też: Przepis na najszybsze, przepyszne śniadanie


    Źródło: MilionKobiet.pl, naukawpolsce.pap.pl
    Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Czwartek 07.04.2016 (aktualizacja: 2016-04-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×