Dlaczego Twoje dziecko kłamie?

Poznaj prawdziwe przyczyny kłamstw u dzieci.

iStock_90428555_LARGE.jpg

Dziecięce kłamstwa najczęściej spowodowane są poważnymi problemami. Być może popełniasz błędy w wychowywaniu dziecka lub zwyczajnie dajesz mu zły przykład. Jak nauczyć dziecko szczerości?

Być może nawet tego nie zauważasz, ale jest wiele sytuacji, w których sama nie dotrzymujesz obietnicy danej dziecku. Obietnice mogą dotyczyć drobnych spraw, jednak w ten sposób pokazujesz mu, że każdemu zdarzają się kłamstwa.


Kłamstwo malucha


Zanim skrytykujesz swoje dziecko, weź pod uwagę, że tak naprawdę jego życie w dużej mierze składa się z fikcji. Otaczają je fikcyjni bohaterowie bajek, zwierzęta i zabawki, z którymi rozmawia. Wszystkie te bodźce na tyle pobudzają wyobraźnię małego dziecka, że czasami zwyczajnie nie odróżnia świata bajek od rzeczywistości. Dlatego do wszelkich zmyślonych historii powinnaś podchodzić ze zrozumieniem. Trzyletnie dzieci często otaczają się także zmyślonymi przyjaciółmi, ponieważ nie mają jeszcze pogłębionych relacji z rówieśnikami. Zbyt rygorystyczne podejście spowoduje, że dziecko zacznie kłamać ze strachu.


Starsze dzieci


Jeśli chodzi o dzieci powyżej trzeciego roku życia, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Zanim zaczniesz osądzać, przypomnij sobie siebie sprzed kilkunastu lat. Czy zdarzało Ci się kłamać? Jeśli tak- dlaczego? Zapewne pamiętasz, że Twoje kłamstwa najczęściej dotyczyły niezręcznych sytuacji. Dziecko kłamie, ponieważ nie wie, jak się zachować w przypadku wstydliwego wydarzenia. W takiej sytuacji należy pokazać mu, że zawsze może na nas liczyć. Starsze dzieci często kłamią także w przypadku ocen- nie oznacza to, że nie zależy im na stopniach, wręcz przeciwnie! Dziecko zwyczajnie boi się kary, dlatego postaraj się podejść do całej sprawy na spokojnie.


Pamiętaj, aby być nie tylko matką, ale i przyjacielem dla swojego dziecka. Kłamstwo jest męczące dla każdego, dlatego postaraj się ułatwić maluchowi mówienie prawdy. Zawsze doceniaj przyznanie się do winy i nie bądź surowa bez większego powodu.

 Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 15.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×