Dlaczego warto karmić piersią? Plusy dla mamy i dziecka

Kilka dobrych słów na zachętę dla przyszłych mam.

dlaczego-warto-karmic-piersia.jpgMówi się, że karmienie piersią to najlepszy prezent, jaki mama może sprawić swojemu dziecku. Potwierdzają to światowe organizacje i przekonują, że karmienie piersią wpływa na poprawę zdrowia i odporności dzieci na całym świecie.

Jeśli stoisz przed wyborem - czy karmić piersią czy zdecydować się na karmienie mlekiem modyfikowanym, być może rozwiejemy Twoje wątpliwości. Plusów karmienia naturalnego jest naprawdę wiele - i dla ciebie, i dla maluszka!

Oczywiście nie każda mama ma możliwość karmienia piersią - składa się na to wiele czynników, często zupełnie niezależnych od ciebie. Nie powinnaś się jednak obwiniać, jeśli okaże się, że twoje dziecko od pierwszych dni będzie musiało pić sztuczny pokarm. 

Zobacz też: Dlaczego kobieta nadal karmi piersią swoją 6-letnią córkę

Dlaczego warto karmić piersią? Plusy dla dziecka:

1. MLEKO Z PIERSI CHRONI PRZED WIRUSAMI. Mleko początkowe, tzw. siara (nazwa związana jest z żółtawym kolorem mleka) jest bogate w białka i witaminy, a także zawiera przeciwciała, które pomagają w adaptacji malucha na świecie. 

2. MLEKO MATKI JEST IDEALNYM POŻYWIENIEM. Nawet najbardziej starannie przygotowane mleko modyfikowane nie zastąpi mleka z piersi. Mleko matki zawiera idealne proporcje składników odżywczych wchłaniających się z przewodu pokarmowego, lekkostrawne białka, tłuszcze, węglowodany i setki innych składników, których nie zawiera żadne mleko modyfikowane. Do tego zmienia się wraz z potrzebami dziecka. 

3. MLEKO Z PIERSI NIE UCZULA, CHRONI PRZED ALERGIAMI. Zapewnia prawidłowy rozwój układu immunologicznego, uszczelnia ściany jelit przed złym wpływem alergenów. 

4. MLEKO MATKI ZMNIEJSZA RYZYKO CHORÓB. Udowodniono, że dzieci karmione mlekiem matki są w przyszłości mniej narażone na nadwagę, cukrzycę, miażdżycę i chorobę trzewną, zwaną celiakią.

5. KARMIENIE PIERSIĄ DAJE POCZUCIE BLISKOŚCI. Między dzieckiem a matką tworzy się bliska więź.

Zobacz też: Wszystko, co powinna wiedzieć kobieta, która jest w ciąży latem

DLACZEGO WARTO KARMIĆ PIERSIĄ? PLUSY DLA MATKI:

1. KARMIENIE PIERSIĄ SKRACA OKRES POŁOGU. Kobietom karmiącym szybciej obkurcza się macica po porodzie za sprawą oksytocyny, której poziom podwyższa się podczas karmienia piersią. 

2. KARMIENIE PIERSIĄ DZIAŁA ODCHUDZAJĄCO. Kobiety karmiące szybciej dochodzą do wagi sprzed ciąży.

3. KARMIENIE PIERSIĄ CHRONI PRZED NOWOTWORAMI. Udowodniono, że wśród matek, które karmiły co najmniej 3 miesiące odnotowano o 50 proc. mniej zachorowań na raka sutka i o 25 proc. mniej na raka jajnika.  

4. KARMIENIE PIERSIĄ ZAPOBIEGA PRZED OSTEOPOROZĄ. Kobiety po 65. roku życia, które karmiły swoje dzieci piersią są mniej narażone na złamania szyjki kości udowej z powodu osteoporozy od tych kobiet, które nie karmiły naturalnie.

5. KARMIENIE PIERSIĄ BUDUJE WIĘŹ Z DZIECKIEM. Kobiety, które karmią piersią mają więcej czasu na przytulanie swoich dzieci. A niemowlęta karmione w ten sposób chętniej odwzajemniają te uściski.  

A poza tym, co nie bez znaczenia, karmienie piersią jest o wiele tańsze i wygodniejsze niż karmienie mlekiem modyfikowanym. Nie musicie przygotowywać i podgrzewać pokarmu, sterylizować i wyparzać butelek. Pokarm z piersi jest zawsze w idealnej temperaturze, gotowy do spożycia, gdy tylko maleństwo zakwili. Jakie to udogodnienie w nocy czy w podróży

Minusy? Matka karmiąca musi, przynajmniej na początku, dbać o dietę i uważać na to, co je by nie zaszkodzić maleństwu. Niektóre mamy mają też problem z odstawieniem dziecka od piersi, gdy już nie chcą karmić. Inne niedogodności można jakoś pogodzić - jeśli kobieta karmiąca musi gdzieś wyjść bez dziecka, nawet na dłużej, może za pomocą laktatora ściągnąć pokarm i dziecko może nakarmić z butelki ktoś inny.

Od 1 do 7 sierpnia obchodzony jest w 120 krajach Tydzień Karmienia Piersią, ogłoszony przez UNICEF w 1990 r. 

Źródło: MilionKobiet.pl, inf. prasowa
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Piątek 31.07.2015 (aktualizacja: 2015-07-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Anonim
Jesli sama się nie dowiesz to nikt Ci nie powie jak karmić.. taka prawda
https://rabatka-sklep.pl/blog/8_Karmienie-noworodka.html
Dodano: 2017-02-07 08:52:26 Zgłoś nadużycie
Anonim
najważniejsza jest edukacja w temacie - ciagle za mało się o tym mówi, a tez skąd te młode matki maja o tym wiedzieć? Spotkania z doradca laktacyjnym powinny być obowiazkowe
Dodano: 2016-03-17 11:03:19 Zgłoś nadużycie
Anonim
Myśle, że nikomu nie trzeba tłumaczyc, że mleko matki to najlepszy pokarm dla dzidziusia. Sama karmiłam piersią przez 16 miesiecy, co było możliwe dzieki konsekwencji, drobnej pomocy femaltikera i ogromnemu wsparciu mojego męża, który tak jak ja był przekonany, ze to najlepsza droga.
Dodano: 2016-03-16 11:07:59 Zgłoś nadużycie
Anonim
Myśle, że nikomu nie trzeba tłumaczyc, że mleko matki to najlepszy pokarm dla dzidziusia. Sama karmiłam piersią przez 16 miesiecy, co było możliwe dzieki konsekwencji, drobnej pomocy femaltikera i ogromnemu wsparciu mojego męża, który tak jak ja był przekonany, ze to najlepsza droga.
Dodano: 2016-03-16 11:06:50 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×