Dzieci, które mają kontakt z dymem papierosowym częściej chorują na próchnicę

Zobaczcie, do jakich wniosków doszli naukowcy z Japonii, którzy sprawdzili stan zębów niemowląt i dzieci.

dzieci-dym-papierosowy.jpgCo piąte dziecko w Stanach Zjednoczonych i co trzecie w Japonii ma próchnicę zębów. Problem ten jest coraz bardziej poważny, dlatego powstaje coraz więcej badań na temat tego zagadnienia. Zależność między wdychaniem dymu papierosowego (tzw. bierne palenie) a próchnicą u dzieci, co prawda odkryto już wcześniej, ale dopiero ostatnie badania japońskich naukowców przyniosły konkretne wnioski. 

 Zobacz także: Wysportowane dzieci lepiej radzą sobie z matematyką

Naukowcy wzięli pod uwagę dane na temat stanu zębów ponad 76 tys. dzieci, które urodziły się w latach 2004-2010. U ponad 12 tysięcy stwierdzono próchnicę! Dzieci przechodziły rytunowe kontrole w wieku 4, 9 i 18 miesiąca, a także w wieku 3 lat. 

prochnica-papierosy.jpg

Zobacz także: Jak wybrać pastę do zębów?

Badanie wykazało, że u dzieci, które były narażone na dym papierosowy już w wieku 4 miesięcy, ryzyko próchnicy było niemal dwa razy większe niż u dzieci, które takiego kontaku nie miały. Jeśli w domu danego dziecka tylko jeden z rodziców palił papierosy - ryzyko wynosiło ok. 1,5. 

Nie należy mylić pojęć - cały czas naukowcy pisali o "ryzyku" zachorowania i tego terminu należy się trzymać. To, w danym domu rodzice palili papierosy, wcale nie musiało wywoływać tej choroby, przyczyna próchnicy mogła być znacznie inna.  

Warto pamiętać, że palenie ma także zły wpływ na zęby samych palaczy, chociaż to chyba oczywiste. Zęby palaczy są często żółtawe, z kamieniem nazębnym i nieprzyjemnym zapachem. 

Zobacz także: Wysportowane dzieci lepiej radzą sobie z matematyką

    Źródło: MilionKobiet.pl, Focus.pl
    Foto: Shutterstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Sobota 24.10.2015 (aktualizacja: 2015-10-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×