Dzieci, które mają przybrane rodzeństwo są bardziej kłótliwe

Zobaczcie, co na temat sądzą amerykańscy naukowcy.

dzieci-przybrane.jpgPo raz kolejny okazuje się, że rodzina i relacje rodzinne mają duży wpływ na kształtowanie osobowości i zachowań u dzieci. Amerykańscy naukowcy z uniwersytetu w Michigan i Kolorado sprawdzili, jaki jest związek między posiadaniem przybranego rodzeństwa przez dziecko a jego cechami osobowościowymi. 

 Zobacz też: Jakie dolegliwości mogą mieć dzieci uzależnione od elektroniki?

Socjologowie przeanalizowali dane od 6,5 tysiąca amerykańskich dzieci w wieku 5 lat. Część z nich pochodziło z rozbitych rodzin, a część z pełnych. Rodzice dzieci, które wzięły udział w badaniu musieli określić, jak często dziecko wykazuje negatywne emocje - ma napady złości, kłóci się czy niszczy cudzą własność. 

Badania wykazały, że te dzieci, które miały przybrane rodzeństwo były o 10 proc. bardziej agresywne i kłótliwe niż te, które miały rodzeństwo z tych samych rodziców. Naukowcy szukali wyjaśnienia dla takich wyników badań, ale nie znaleźli jednej przyczyny.

Zobacz też: Ludzie, którzy mają dzieci żyją dłużej

Być może dzieci, które pochodzą z rozbitych rodzin muszą bardziej walczyć o swoje, częściej dotyka ich niesprawiedliwy podział zasobów materialnych (zabawek, książek) i to powoduje, że wyzwalają więcej negatywnych emocji? Skomplikowana sytuacja rodzinna, a więc brak przynajmniej jednego biologicznego rodzica - matki czy ojca - sprawia, że dzieciom tym może też brakować miłości i stąd też biorą się częstsze napady złości niż u dzieci, które mają obojga rodziców przy sobie. 

Zobacz też: Sprawdź, jak będzie wyglądało Twoje małżeństwo. Kalkulator


    Źródło: MilionKobiet.pl, parents.com
    Foto: ThinkstockDodał(a): Karolina Zdunowska , Wtorek 16.02.2016 (aktualizacja: 2016-02-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×