Dzieci, które mają psa w domu są mniej narażone na astmę

Zobaczcie, jakie wyniki przyniosły badania naukowców ze Szwecji.

dziecko-pies-astma.jpgCzy dziecko powinno mieć psa w domu? Przed tym dylematem prędzej, czy później zazwyczaj stają wszyscy rodzice, bo dzieci kochają zwierzęta. Jeśli jesteście akurat w trakcie burzy mózgów i zastanawiacie się, czy zedycować się na takiego pupila we własnym mieszkaniu ze względu na dziecko, to możecie do swojej listy argumentów "za" dorzucić jeszcze jeden, zbadany naukowo. Okazuje się, że dzieci, które mają kontakt z psami są mniej narażone na zachorowanie na astmę. 

 Zobacz także: Czy warto przekłuwać uszy małym dzieciom?

Badanie przeprowadzili naukowcy ze Szwecji - z Uniwersytetu w Uppsali i Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie na podstawie danych osobowych blisko miliona dzieci, które urodziły się w Szwecji w latach 2001-2010. Oprócz takich informacji jak miejsce zamieszkania, historia przebytych chorób, badacze dysponowali także takimi informacjami jak posiadanie psa przez rodziców dziecka, gdy to było jeszcze bardzo małe. 

Zobacz także: Jak wybrać pastę do zębów?

Dzięki tym szczegółowym danym i dogłębnej analizie udało się naukowcom stwierdzić, że pies w domu sprzyja ochronie dziecka przed astmą. Jeśli dziecko od małego ma kontakt z psem, ryzyko choroby zmniejsza się w wieku 6 lat o nawet 15 procent w porównaniu z tymi dziećmi, które nie bawiły się z psem w dzieciństwie. 

Zobacz także: Wysportowane dzieci lepiej radzą sobie z matematyką

    Źródło: MilionKobiet.pl, rmf24.pl
    Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Czwartek 05.11.2015 (aktualizacja: 2015-11-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×