Dzieci zestresowanych rodziców częściej są otyłe

Badania, które to potwierdziły przeprowadzili amerykańscy naukowcy.

zestresowani-rodzice-otyle-dzieci.jpgProblem otyłości u dzieci jest coraz większy, nic więc dziwnego, że na ten temat powstaje coraz więcej badań. Ostatnie znane nam przeprowadzili naukowcy z Albert Einstain Collage of Medicine w Nowym Jorku. Badacze próbowali sprawdzić, czy istnieje zależność między stresem rodziców a otyłością ich dzieci. 

 Zobacz także: Ludzie, którzy mają dzieci żyją dłużej

W badaniu wzięli udział Latynosi z Chicago, San Diego, Nowego Jorku i Miami. W sumie naukowcy wyznaczyli osiem takich możliwych sytuacji stresogennych jak np. problemy w pracy, w związku. Okazało się, że występowanie otyłości u dziecka wzrastało wraz z liczbą czynników stresogennych, z którymi mierzyli się ich rodzice. Rodzice, którzy doświadczali trzech takich czynników lub więcej dwa razy częściej mieli otyłe dzieci niż ci, którzy wiedli spokojne życie, bez żadnych problemów.  

Badania, co prawda, przeprowadzono wśród Latynosów, ale wyniki mogą być ciekawe także dla nas. Być może także nasi naukowcy niebawem sprawdzą, czy i w naszym społeczeństwie istnieje taka zależność. 

Zobacz także: Dzieci, które mają psa w domu są mniej narażone na astmę

To, dlaczego zestresowani rodzice mają częściej otyłe dzieci można w pewien sposób wytłumaczyć. Zazwyczaj tacy dorośli mają mniej czasu, chociażby na gotowanie, dlatego nie gotują w domu, jedzą na mieście, czy zamawiają jedzenie do domu, które nie zawsze jest zdrowe. Dzieci przez to jedzą mniej warzyw, owoców, a dojadają niezdrowymi, szybkimi przekąskami. Poza tym rodzice, którzy mają problemy nie spędzają tak dużo czasu na świeżym powietrzu z dziećmi, przez co te mają mniej ruchu i spędzają wolne chwile przed komputerem, czy telewizorem. A kilogramów przybywa... 

Zobacz także: 9 miesięcy po upałach rodzi się znacznie mniej dzieci

    Źródło: MilionKobiet.pl, TVN Meteo
    Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Poniedziałek 09.11.2015 (aktualizacja: 2015-11-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×