5 niesamowitych rzeczy, które dziecko robi w Twoim brzuchu, gdy jesteś w ciąży!

Przez całą ciążę maluch nie tylko rośnie, ale również robi mnóstwo zadziwiających rzeczy!

corobimaluchwciazy.jpg

Wydaje Ci się, że maleństwo, które nosisz w brzuchu jedynie śpi i powoli rośnie? Okazuje się, że zanim pierwszy raz poczułaś jego ruchy, umiało już bardzo wiele! Oto najciekawsze rzeczy, jakie maluch robi w brzuchu mamy:

1. Uczy się smaków. Dziecko zaczyna połykać płyn owodniowy już około 12 tygodnia ciąży. W 19 tygodniu zaczyna odróżniać poszczególne smaki- najbardziej lubi smak słodki. Co ciekawe, jeśli dziecku bardzo smakują wody owodniowe, pije je w takim tempie, że zazwyczaj dostaje czkawki! Pamiętaj, aby w ciąży spożywać dobre, pełnowartościowe produkty!

2. Płacze. Płacz to bardzo ważna umiejętność komunikacyjna. Noworodek właśnie w ten sposób porozumiewa się z otoczeniem. Nowoczesna technologia ultradźwiękowa pozwala na zidentyfikowanie dźwięków, jakie dziecko wydaje w łonie matki. Okazuje się, że maluchy doskonalą umiejętność płaczu już w brzuchu mamy!

3. Dotyka. Maluch od pierwszych tygodni chce poznać jak najwięcej. Zmysł dotyku rozwija się u dziecka jako pierwszy. W okolicach 10 tygodnia na dotyk wrażliwe stają się dłonie, a w 14 tygodniu całe ciało dziecka reaguje na dotyk niczym noworodek! Wtedy dziecko zaczyna powoli wyczuwać swoją twarz i dotyka samego siebie.

4. Bawi się. Maluszek uwielbia ruch. Codziennie wykonuje serię ćwiczeń, zaczyna ssać własny kciuk, a w 12 tygodniu delikatnie łapie za pępowinę! Dziecko garbi się, prostuje, a nawet podskakuje.

5. Uśmiecha się. Mimo że w pierwszych dniach po urodzeniu dziecko się nie uśmiecha, nie musisz się martwić. Ten odruch jest mu znany z życia płodowego- uśmiech pojawia się już w 26 tygodniu ciąży.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 02.02.2017 (aktualizacja: 2017-02-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×