6 subtelnych oznak, które świadczą o tym, że jesteś w ciąży

Bez względu na ostrożność, którą zachowujesz podczas uprawiania seksu i metod zabezpieczających Was przed niechcianą ciążą to normalne, że co jakiś czas zastanawiasz się, czy rzeczywiście zadziałały. Od teraz nie musisz przejmować się każdą losową falą nudności lub niepohamowaną ochotą na lody z ogórkami kiszonymi. Specjaliści spisali listę subtelności, które mogą świadczyć o tym, że jesteś w ciąży.

iStock-487939064 (1).jpg

Poranne nudności

Zwykle pojawiają się na początku ciąży i są objawem prawidłowym. W organizmie rośnie stężenie progesteronu, który jest niezbędny do podtrzymania ciąży. Niestety, poranne mdłości są tylko częściową nazwą tej dolegliwości. W rzeczywistości mogą trwać przez cały dzień i budzić mamy nawet w nocy.

Nieustanne przemęczenie

Kiedy kobieta jest w ciąży, jej ciało wykonuje swoją pracę dwukrotnie. Organizm ma za zadanie, pracować w pełnym wymiarze czasu dla dwóch osób. Niektóre mamy wyznają, że niewyobrażalne zmęczenie towarzyszyło im nawet zaraz po przebudzeniu, a te, które miały doświadczenie z przemęczeniem już wcześniej, potwierdzają, że ten rodzaj senności kilkukrotnie przewyższał ich dotychczasowe zmęczenie.

Piersi

Jeśli Twoje piersi w krótkim czasie nabrzmiały, nie musi być to objaw zbliżającej się miesiączki. Przyszłe mamy zauważą również, że piersi stają się nieco pełniejsze niż przed okresem oraz bardziej wrażliwe. Im dłużej wyczuwasz taki stan, tym bardziej prawdopodobne, że zostaniesz mamą.

Ciemna linia pod pępkiem

Znana również jako Linea Negra. Pojawia się w drugim trymestrze, ale nie zawsze jest widoczna od razu, ponieważ ciemnieje z wiekiem ciąży. Powstaje na skutek wytwarzania się zwiększonej ilości melaniny. To hormon, który odpowiada również za ciemnienie sutków oraz powstawanie piegów lub innych przebarwień na skórze. Co ciekawe, kiedy organizm po ciąży wraca do formy i reguluje gospodarkę hormonalną, Linea Negra znika.

Utrata wagi

Początek ciąży nie zawsze oznacza gwałtowny wzrost masy ciała. Niektóre kobiety zauważają jej spadek. Wszystko dzięki porannym mdłościom i niechęci do jedzenia. Nie przejmuj się, jeśli nudności ustąpią pod koniec pierwszego trymestru, maluszkowi nie zagraża niebezpieczeństwo.

Nadludzki węch

Kobiety często skarżą się na ten nadzwyczajny objaw ciąży. Z zamkniętymi oczami są w stanie wyczuć nawet najbardziej niewyczuwalne zapaszki. Lekarze twierdzą, że wszystko za sprawą naszych przodków, którzy używali węchu do lokalizowania niebezpieczeństwa. Miało to uchronić matkę i dziecko przed potencjalnym atakiem wroga. 

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Zosia Brzezicka , Sobota 10.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×