Eksperci ostrzegają! Noworodek nie powinien podróżować w foteliku dłużej niż 30 minut!

W najnowszych badaniach naukowcy ostrzegają rodziców, że ich nowo narodzone dzieci nie powinny podróżować w fotelikach dłużej niż 30 minut. Dlaczego? Według nich grozi to… uduszeniem maluszka!

iStock_97190673_SMALL (1).jpg

Montaż fotelika dla nowo narodzonego dzidziusia podróżującego do domu to dla wielu rodziców rytuał, który wymaga specjalnej organizacji. Lekarze ostrzegają, że bardzo małe dzieci, których mięśnie szyi nie są wystarczająco silne, niestety są narażone na niebezpieczeństwo.

Od czasu ujawnienia tej informacji organizacje charytatywne oraz lekarze domagają się, aby producenci przy swoich produktach umieszczali ostrzeżenie o występowaniu takiego ryzyka. Według nich rodzice przy zakupie fotelików powinni otrzymywać spójne informacje dotyczące nie tylko zalet, ale i wad podróżowania ich pociech w fotelikach.

Dr Peter Fleming, pediatra z Uniwersytetu w Bristolu twierdzi, że jeśli nie można uniknąć podróży noworodka ze szpitala w foteliku, najlepiej ograniczyć ją do mniej niż pół godziny. Zaleca też, aby rodzice unikali niepotrzebnych podróży samochodem w towarzystwie dzieci.

Podczas badań naukowcy przeprowadzili symulację podróży maluszka w foteliku, trwającą dokładnie 30 minut. Okazało się, że po upływie tego czasu ilość tlenu we krwi dziecka znacząco spada. Badanie dotyczyło dzieci poniżej 2 miesiąca życia.

Wysnuli wnioski, że bez względu na długość podróży, na którą zdecydują się rodzice – nawet jeśli będzie trwała mniej niż 15 min – jeden z rodziców powinien zająć miejsce obok niemowlaka, aby kontrolować czy oddycha prawidłowo. Autorzy badań ostrzegają również, że istnieją doniesienia o śmierci niemowląt pozostawionych w pozycji siedzącej, włączając w to oczywiście podróże w fotelikach. Podkreślają również, że rodzice popełniają ogromny błąd, umieszczając foteliki na przednich siedzeniach. Podczas wypadku lub choćby stłuczki może spowodować to wystrzelenie poduszek powietrznych, których siła jest w stanie spowodować śmierć dziecka.

Rodzice podróżujący z niemowlakiem powinni również pamiętać, że absolutnie zabronione jest przewożenie dzieci na rękach. Nawet jeśli osoba dorosła trzymająca pociechę jest przypięta pasami, w żaden sposób nie daje gwarancji bezpieczeństwa swojemu dziecku! Czy istnieją zatem alternatywne rozwiązania dla fotelików? Istnieją. Pierwsza podróż noworodka może odbywać się w specjalnie przystosowanej do przewozu samochodem gondoli wózeczka, jednak należy używać jej wyłącznie, gdy zachodzi konieczność przewozu dziecka poniżej 2 miesiąca życia. 

 Źródło: dailymail 

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Zosia Brzezicka , Środa 16.11.2016 (aktualizacja: 2016-11-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
klaja20
Sama jestem zdania, że o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie trzeba szczególnie dbać, dlatego planuję zakup dobrej jakości fotelika z tego sklepu https://www.sklep-smile.pl/foteliki-samochodowe/0-25kg , tak by mieć pewność, że maluchowi nic nie będzie groziło. Jednak uważam, że opisana tutaj sytuacja to bzdura. Kiedyś nie wożono w fotelikach i było dobrze, a teraz że niby one szkodzą? Nie...
Dodano: 2018-06-23 13:16:27 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×