Jak nauczyć dziecko pić z butelki- 5 sprawdzonych trików

Ty też od jakiegoś czasu czujesz się zniewolona przez dziecko, ponieważ odmawia butelki? Oto pięć wskazówek, które sprawdzą się w tej sytuacji.

dieckopiersbutla.jpg

1. Wykonaj butelkę, która „smakuje” jak mama. Dzieci szybciej przyzwyczają się do butelki, jeśli ta w dotyku, smaku i temperaturze przypomina matczyną pierś. Aby dowiedzieć się, czy dziecko reaguje na temperaturę, odciągnij mleko i nakarm nim dziecko z butelki. Niektóre butelki dostępne na rynku mają kształt piersi. Są również miękkie w dotyku. Warto spróbować, ponieważ taki zakup może spowodować, że nauka picia z butelki będzie łatwiejsza. 

2. Zachowaj dystans. Niektóre kobiety sugerują, że pomocne może być zachowanie nieco dystansu od dziecka. Specjaliści tłumaczą, że chodzi o to, aby podczas próby przestawienia dziecko na butelkę, mamy nie było w domu. W tym przypadku karmienia powinien dokonać tata, a butelka nie powinna przypominać piersi mamy. Jeśli proces odbędzie się pomyślnie, warto nie wracać do wcześniejszej rutyny karmienia piersią. Karmienie coraz rzadziej powinno przypominać karmienie piersią, które  ma plusy dla mamy i dziecka, jeśli obydwoje chcą przy nim pozostać. 

3. Dodaj coś słodkiego. Jeśli sytuacja wygląda tak, że półroczne dziecko nie chce pić z butelki, pediatrzy sugerują dodanie do mleka czegoś, co sprawiłoby, że stanie się smaczniejsze. Skonsultuj z lekarzem możliwość dodania odrobiny cukru. W tym przypadku należy zacząć karmić dziecko piersią, a następnie delikatnie wsunąć dziecku smoczek od butelki i kontynuować karmienie do samego końca. Być może trzeba będzie wykonać kilka prób, ale Twoja cierpliwość z pewnością przyniesie oczekiwane efekty. 

4. Nie poddawaj się. Z pewnością nie powinnaś głodzić dziecka, dlatego musisz pamiętać, że przyzwyczajenie dziecka do butelki, nie wydarzy się z minuty na minutę. Wiele matek popełnia błąd w przyspieszaniu tego procesu. Pamiętaj, że odstawienie dziecka od piersi powinno być dobrze zaplanowane, a w tym trudnym zadaniu może pomóc Ci rodzina.  

Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć niemowlę jeść z butelki, warto wypróbować kubek medela do nauki picia. Kiedy wydaje Ci się, że wszystkie z wprowadzonych sposobów nie działają, poproś o pomoc eksperta. Niektóre niemowlaki mają problem z przestawieniem się na butelkę, ponieważ są w trakcie ząbkowania. Oczywiście, dopóki mama nie ma powodu, dziecko nie musi pić z butelki ani kubka. 

Zdjęcie: iStockDodał(a): Małgorzata Rosiak , Środa 05.07.2017 (aktualizacja: 2017-07-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • 5 mitów o karmieniu butelką

    5 mitów o karmieniu butelką

    Zastanawiacie się nad karmieniem butelką, lecz nie wiecie co dokładnie sądzić na ten temat, ponieważ usłyszałyście wiele różnych opinii? Zobaczcie, które z nich to mity. czytaj więcej