Niemowlę i kot? Sprawdź, czy Twoje dziecko jest bezpieczne!

Wiele kobiet planując ciążę lub będąc w stanie błogosławionym, zastanawia się jaki wpływ na noworodka może mieć kot i czy przebywanie tych dwóch istot pod jednym dachem jest bezpieczne. Sprawdź, czy kot może faktycznie zagrażać noworodkowi.

Niemowlę i kotek.jpg

TOKSOPLAZMOZA

Pierwsza obawa, która może pojawić się na drodze myślenia o posiadaniu kota, po urodzeniu dziecka to toksoplazmoza. Budzi ogromny niepokój u kobiet w ciąży, ponieważ jest chorobą odzwierzęcą, która, może doprowadzić do uszkodzenia płodu, a nawet poronienia. Zanim jednak zrezygnujesz z posiadania zwierząt należy wyjaśnić, jakie są przyczyny zarażenia toksoplazmozą.

Główną przyczyną jest bowiem zjedzenie zarażonego mięsa, które wcale nie musi być ono surowe. Jeżeli chodzi o zwierzęta, mogą być zarażone, ale nie muszą. Poza tym, aby zarazić się od kota nosiciela, musiałabyś mieć kontakt z jego odchodami, które pozostają niesprzątane kilka dni. Żwirek wymieniany regularnie, przestaje być niebezpieczny dla człowieka. Jeżeli kot jest zwierzęciem wyłącznie domowym i nie jest karmiony surowym mięsem, będzie bezpiecznym towarzyszem ciężarnej kobiety. Specjaliści nazywają toksoplazmozę chorobą brudnych rąk, więc wystarczy zachować odpowiednią higienę podczas ciąży, a możesz być pewna, że Twój maluszek jest bezpieczny.

ALERGIA

Dziecko, które od urodzenia wychowuje się z kotem, ma bardziej uodporniony organizm. Niemowlaki, które mają kontakt z futrem, od samego początku szybciej uodparniają się na bakterie i alergeny. Kolejnym mitem jest więc pogłoska, że kot sprawi, że niemowlak stanie się o razu alergikiem.

KOT ATAKUJE DZIECKO

Jeżeli od samego początku rodzice będą mądrze podchodzili do nauki życia kota z niemowlakiem pod jednym dachem, nic takiego nie może się wydarzyć.  Jeżeli kot do tej pory był jedynym zwierzakiem w domu i nie miał kociego kolegi, należy pamiętać, że najbezpieczniejszym sposobem będzie nie odrzucać go, po przyjściu niemowlaka na świat. Zazdrość może wywołać niepożądane zachowania kota. Kiedy noworodek przyjedzie z rodzicami ze szpitala, kot powinien się zapoznać. Dajcie mu zatem możliwość obwąchania malucha i przyjrzenia się mu. Koty z natury są ciekawskie.

Nieoddzielanie kota od niemowlaka spowoduje, że będą się traktowali jak coś naturalnego, coś nieodzownie związanego z ich światem zatem niegroźnego. Ten model wychowania jest najbezpieczniejszy. Ciągłe separowanie kota od malucha i gości, którzy przychodzą z gratulacjami, może wywołać u kota stres. Z opowiadań mam, które są właścicielkami kotów, najczęściej wynika, że koty nie wykazywały nadmiernego zainteresowania dzidziusiami i przyjmowały nowych członków rodziny z pokorą i wyczuciem.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Wtorek 06.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×