Poród w domu - co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję?

Marzysz o tym, aby Twoje dziecko przyszło na świat w najbardziej znajomym i bezpiecznym miejscu? Zobacz, jakich przygotowań wymaga poród w domu!

porodwdomu.jpg

Na samą myśl o zbliżającej się dacie porodu czujesz się źle? Na szczęście masz wybór! Poród w domowym zaciszu ma wiele zalet- to właśnie tutaj czujesz się ciepło i bezpiecznie. Dom to miejsce, w którym przeżyjesz narodziny dziecka w najpiękniejszy sposób. Jednak mimo opieki wybranej wcześniej położnej, musisz być gotowa na ewentualną podróż do szpitala... O czym warto pamiętać, przygotowując się do porodu w domu?

Niezbędny sprzęt

Przed porodem musicie zaopatrzyć się w materiały chroniące meble i podłogę. Przydadzą się chłonne podkłady, ręczniki, gaziki i lignina. Lodówkę warto zaopatrzyć w dużą ilość lodu oraz wody. Ze względu na to, że w domu nie posiadasz specjalistycznego sprzętu, konieczne będzie także spakowanie torby do szpitala, w której znajdą się dokumenty, podpaski, koszulki nocne i szlafrok. Komplikacje zdarzają się rzadko, jednak warto być na nie przygotowanym- zaoszczędzi Ci to dodatkowego stresu. Poproś partnera, aby pomógł zadbać Ci o najdrobniejsze szczegóły w tym ważnym dniu, choćby przygotowanie playlisty z Twoją ulubioną muzyką. Masz jeszcze jakieś sposoby, dzięki którym trochę się zrelaksujesz?

Wybór położnej

Wybierz położną, w której w pełni ufasz i ustalcie wcześniej, jak dokładnie będzie przebiegał poród. Mimo że będziesz przygotowana, położna może przynieść ze sobą różne akcesoria, które złagodzą ból i przyspieszą narodziny dziecka. Umówcie się wcześniej, jaki sposób rodzenia preferujesz.

Poród i... co dalej?

Domowy poród jest nieco trudniejszy jeśli chodzi o przeprowadzenie odpowiednich badań i wykonanie szczepienia. Dziecko powinno być zaszczepione w ciągu kilku najbliższych dni po porodzie, dlatego warto nieco wcześniej sprawdzić, gdzie dokładnie możemy umówić się na szczepienie. Tuż po porodzie położna przekazuje rodzicom wszystkie niezbędne dokumenty wraz z książeczką zdrowia. Pamiętaj, że przez kilkanaście dni po porodzie będziesz potrzebowała uwagi i pomocy bliskich.

Wątpliwości

Do porodu w domu musisz być w pełni przekonana. Jeżeli obawiasz się, że zabraknie Ci pomocy specjalistycznego sprzętu i jest to dla Ciebie stresujące, lepiej wybierz szpital. Do towarzyszenia w porodzie nie warto także zmuszać partnera, jeżeli tego nie chce. Najlepsza może okazać się pomoc bliskiej Ci kobiety - może to być siostra, mama lub najlepsza przyjaciółka. 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 21.06.2017 (aktualizacja: 2017-06-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×