Temperatura ciała - źródło wiedzy o kobiecej płodności

Dowiedz się, dlaczego jej pomiar jest tak ważny!

Dowiedz się kiedy masz dni płodne                                                   Źródło zdjęcia: http://www.ovufriend.pl

Regularne mierzenie temperatury nie tylko pozwala na rozpoznanie dni terminu owulacji, ale również może wykryć zaburzenia, które mogą utrudniać zajście w ciążę (np. cykle bezowulacyjne, problemy hormonalne, zaburzenia fazy lutealnej). 

Trzeba zaznaczyć, że metoda termiczna jest jedną z najbardziej wiarygodnych metod wyznaczania owulacji. W odróżnieniu od innych metod (np. obserwacja śluzu i pozycji szyjki macicy, wykonywanie testów owulacyjnych), poprzez mierzenie temperatury kobieta jest w stanie potwierdzić wystąpienie owulacji. Wymienione powyżej metody mogą jedynie poinformować nas, że organizm przygotowuje się do owulacji, ale nie są w stanie potwierdzić, czy w danym cyklu do jajeczkowania doszło. 


Kiedy występują dni płodne, jak obliczyć termin owulacji? 

W przypadku starań o dziecko wykrycie dni płodnych i terminu owulacji jest sprawą kluczową. Okres największej płodności w cyklu (tzw. dni okołoowulacyjne) trwa od 3 do 5 dni. Jest to związane z żywotnością komórki jajowej (maksymalnie 24 godziny) oraz plemników (przy sprzyjających warunkach plemniki są w stanie przeżyć maksymalnie 72 godziny).

6 faktów które musisz poznać starając się o dziecko

Źródło zdjęcia http://www.supermamy.pl/

Dni płodne jest to zatem okres bezpośrednio przed i dzień owulacji. 

Wiele kobiet ma problemy z rozpoznaniem dni płodnych, ponieważ pokutuje w nich książkowy model owulacji występującej w 14 dniu cyklu. Do owulacji dochodzi najczęściej 14 dni przed wystąpieniem kolejnej miesiączki - tyle bowiem przeciętnie trwa długość fazy lutealnej (okresu rozpoczynającego się bezpośrednio po owulacji i trwającego do kolejnej miesiączki). 

Jeśli zatem kobieta ma cykle 30 dniowe, to do owulacji dochodzi ok. 16 dnia cyklu (30-14=16). Można zatem przewidywać, że dni płodne będą przypadały ok. 13-16 dnia cyklu. Są to jednak tylko przybliżenia - warto posłużyć się bardziej wiarygodną metodą wyznaczania dni płodnych i owulacji, a taką metodą niewątpliwie jest metoda termiczna. 

Jak prawidłowo dokonywać pomiaru temperatury? 

Aby pomiar temperatury był miarodajny, muszą być spełnione pewne warunki. Przede wszystkim mierzenie temperatury musi być pierwszą czynnością po przebudzeniu. Pomiaru należy dokonywać codziennie o tej samej porze i tym samym termometrem elektronicznym. 

10-rzeczy-jakie-powinnas-wiedziec-o-swojej-plodnosci (1).jpg

Źródło zdjęcia http://www.cosmopolitan.pl/

Termometr powinien pokazywać wynik z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Od dłuższego czasu na rynku dostępne są termometry owulacyjne przeznaczone specjalnie dla kobiet, które starają się o dziecko. Kobieta powinna mierzyć temperaturę zawsze w tym samym miejscu ciała (w pochwie, w ustach lub pod pachą).  

Bardzo pomocnym narzędziem podczas mierzenia temperatury ciała jest Kalendarz Owulacji, który nie tylko zinterpretuje wyniki, ale również wyznaczy przypuszczalny dzień wystąpienia owulacji i poinformuje o rozpoczęciu dni płodnych. Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://ovufriend.pl/Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 27.06.2016 (aktualizacja: 2016-07-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
jolawik
Przyda się ta wiedza!
Dodano: 2017-06-08 20:28:17 Zgłoś nadużycie
Anonim
Sama stosuję metodę objawowo-termiczną i jak dla mnie jest rewelacyjna. Pomagam sobie komputerem cyklu - cyclotest. Za mnie interpretuje pomiary co jest niesamowitym ułatwieniem.
Dodano: 2016-07-01 00:50:05 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×