Z kim pójść na salę porodową?

Wybór osoby towarzyszącej przy porodzie to bardzo ważna decyzja. Podpowiadamy, jak ją podjąć.

osobatowarzporod.jpg

Poród to bardzo trudne, ale i wspaniałe doświadczenie. Dlatego warto dzielić je z bliską nam osobą. Dzięki temu przebrnięcie przez najtrudniejsze momenty będzie łatwiejsze. Wybór osoby towarzyszącej przy porodzie powinien być przemyślany- podczas przyjścia dziecka na świat powinnaś zapewnić sobie jak najwięcej komfortu i spokoju. Jeżeli chcesz, aby towarzyszył Ci mąż, pamiętaj że ma to również swoje wady. Mimo że jest to najbliższa Ci osoba, możesz nie czuć się do końca swobodnie. Poród to czysta fizjologia, dlatego musisz zastanowić się, czy chcesz aby partner widział tak wiele. Twój ukochany może w takiej sytuacji czuć się nieco niezręcznie, dlatego trudno będzie mu Cię wspierać. Jeżeli chcecie "rodzić we dwoje", musicie oboje tego chcieć. Pamiętaj, że do towarzyszenia w Twoim porodzie nie możesz nikogo zmusić.

Ze względu na to, że wybór osoby towarzyszącej w porodzie jest zwykle trudny, powstał specjalny zawód douli. Doula to tak zwana asystentka porodowa- ktoś, kto wspiera rodzącą kobietę emocjonalnie i na bieżąco informuje ją o przebiegu porodu. Doula to dobre rozwiązanie jeżeli nie możemy się zdecydować. Wybierając jej wsparcie, mamy pewność że pomoc w trakcie porodu będzie profesjonalna. Warto wziąć pod uwagę, że nigdy nie mamy gwarancji, jak w takiej sytuacji zachowają się nasi bliscy.

Obecnie kobiety coraz częściej wybierają obecność siostry lub matki- oprócz tego, że są im bliskie, doskonale rozumieją kobiecą naturę. Kobiety mają także dużo mocniejsze nerwy. W ich towarzystwie możesz sobie pozwolić na krzyki i łzy.

Zanim wybierzesz osobę towarzyszącą Ci w tych szczególnych chwilach, zastanów się, przy kim czujesz się swobodnie. Pamiętaj, że tego dnia Twoje poczucie bezpieczeństwa jest najważniejsze. To, jak będziesz się czuła może mieć bezpośredni wpływ na przebieg porodu i zdrowie maluszka

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Niedziela 22.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×