Dziecko nie powinno zasypiać w samochodzie? To niebezpieczne!

Wiele z was zapewne zna sytuacje, w których to dziecko chętnie zasypia właśnie w czasie jazdy samochodem, lecz okazuje się, że to wcale nie jest takie bezpieczne. Zobaczcie, co na ten temat mówią naukowcy.

dziecko w foteliku.jpg

Badacze z centrum medycznego Milton S. Hershey w Pensylwanii zbadali śmierć 47 dzieci, która nastąpiła, kiedy były one umieszczone w nosidełkach oraz fotelikach samochodowych. W wynikach badań przedstawiono orzeczenia lekarskie, zeznania rodziców, świadków.

Okazało się, że tylko jeden ze zgonów nie nastąpił w wyniku uduszenia czy niedotlenienia. Do większości z nich doszło na skutek nieodpowiedniego przypięcia pasami dziecka siedzącego w foteliku samochodowym. Reszta dzieci zginęła także z powodu nieprawidłowego zabezpieczenia ich pasami, lecz siedziały one w innych urządzeniach.

Zobaczcie także: Dzieci palaczy znacznie częściej mają problemy z sercem?

Jako przykład podano śmierć 11-miesięcznego chłopca, którego opiekunowie zapieli mu pasy tylko na piersi, a dolne były odpięte. Malec udusił się w czasie snu, ponieważ zsunął się, a pasy zaczęły uciskać szyję, co doprowadziło do uduszenia.

Zespół badaczy podkreśla, że wybierając fotelik musimy zwracać szczególną uwagę na to, aby ten spełniał wszystkie normy bezpieczeństwa i był dostosowany do wzrostu dziecka. Dr Erich Batra podkreśla, że dzieci wsadzone do fotelików nie powinny zostawać bez opieki, ponieważ kiedy dziecko zaśnie, może dojść do uduszenia szczególnie wtedy, kiedy pasy nie są dobrze zapięte.

Zobaczcie także: Kobieta karmi dziecko piersią po tym, jak w czasie ciąży przeszła mastektomię

Amerykańska Akademia Pediatrii podkreśla, że dziecko powinno spać tylko tam, gdzie może wykonywać nieskrępowane ruchy oraz bez przeszkód leżeć na plecach, a foteliki ewidentnie nie są do tego przystosowane.

Zobaczcie także:Źródło: DailyMail/ MilionKobiet.pl
Foto: ShutterstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 28.04.2015 (aktualizacja: 2015-04-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
proponuję po prostu prawidłowo zapiąć pasy. i już. moje dzieci jeździły jeszcze bez fotelików, bo wtedy nie były obowiązkowe i często spały w samochodzie. i mają się świetnie. wiele dzieci właśnie w samochodzie dobrze śpi i rodzice nawet traktują jazdę samochodem jako swoisty "środek nasenny".
Dodano: 2015-05-04 18:30:27 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×