Dziecko przy świątecznym stole

W Wigilię z całą rodziną zasiądziesz przy suto zastawionym, świątecznym stole. Czy jednak wszystko, co się na nim znajdzie jest wskazane dla Twojego dziecka? Skorzystaj z naszego poradnika i dowiedz się, na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę!

Dziecko przy świątecznym stole

Dziecko przy świątecznym stoleŚwiąteczny stół kusi smacznymi potrawami, nierzadko niezdrowymi i ciężkostrawnymi. Dorosłej osobie bardzo trudno jest odmówić spróbowania kolejnego kawałka ciasta czy pieczeni. A co dopiero ma powiedzieć dziecko? Dlatego to właśnie Ty powinnaś zadbać o to, aby Twoja pociecha nie przesadziła z ilością zjedzonego jedzenia, a te, które skonsumuje, żeby było zdrowe i lekkostrawne.

Kliknij i dowiedz się, w jaki sposób prawidłowo przygotować się do porodu!

Nie ma nic złego w tym, że dziecko chce spróbować wielu potraw ze świątecznego stołu, a zwłaszcza tych, których nigdy wcześniej nie jadło. Bądź jednak czujna. Od zjedzenia kawałka czekoladowego tortu z czekoladą nikomu jeszcze nie stała się krzywda. Jednak już całodzienne podbierania słodkości przez pociechę może skończyć się silnymi bólami brzucha oraz wymiotami. Słodkości spożywane w dużych ilościach negatywnie wpływają również na zdrowie zębów.

Nieodłącznym elementem świątecznego menu są ryby. I słuszne. Stanowią one bowiem znakomite uzupełnienie diety o witaminy i składniki mineralne. Dietetycy zalecają, żeby już małe dzieci zachęcać do ich regularnego jedzenia. Niestety, ryby, oprócz tego, że zawierają bardzo chude i niezwykle smaczne mięso, mają również ości, które mogą okazać się niebezpieczne dla małych dzieci. Do takich ryb należy zwłaszcza karp, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Najlepiej zrobisz, jeżeli najpierw nałożysz kawałek ryby na talerz, i dopiero po sprawdzeniu, czy rzeczywiście nie zawiera ona żadnych ości (lub po ich usunięciu) podasz ją do zjedzenia dla swojej pociechy.


Podaruj dziecku książkę pod choinkę! - Kliknij i zobacz nasze propozycje!

Podaruj dziecku książkę pod choinkę!

Kliknij i dowiedz się, w jaki sposób możesz wzmocnić odporność swojego dziecka!

Dziecko przy świątecznym stole

Dziecko przy świątecznym stoleOpracowanie: Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk

Źródło: MilionKobiet.pl

Foto: ThinkstockDodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Piątek 21.12.2012 (aktualizacja: 2012-12-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Mamitati
Na świątecznym stole można znaleźć bardzo smaczne, jednak niestety również niezwykle ciężkostrawne potrawy. Tradycyjnego karpia można zastąpić na przykład filetem z łososia. Dzieci lubią przeważnie jego smak, a ości maluch z pewnością w nim nie znajdzie. Jednak potrawy z ryb to jedno. Na wigilijnym stole pojawiają się również potrawy z grzybów, a te dla małych dzieci są niezwykle szkodliwe. Lekarze są zgodni co do tego, że dzieci do dwunastego roku życia grzybów nie powinny jeść w ogóle. I nie chodzi tutaj o grzyby z niepewnego źródła czy też zebrane własnoręcznie w lesie – takich powinni unikać również dorośli. Dlaczego grzyby są niewskazane dla maluchów? Przede wszystkim ze względu na bardzo dużą zawartość białka, której mały organizm nie jest w stanie strawić. Grzyby nazywane są z tego powodu nawet „leśnym mięsem”. Druga kwestia to chityna. Jest to chemiczny związek organiczny, który może podrażniać układ pokarmowy, szczególnie u maluchów. Chyba każdy zgodzi się z tym, że od tradycji ważniejsze jest zdrowie. Warto więc wprowadzić pewne modyfikacje do świątecznego menu dla dzieci.

www.Mamitati.pl - sklep dla dzieci
Dodano: 2014-10-31 11:22:04 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×