Gdy dziecko nie chce gryźć jedzenia

Moja Ania skończyła roczek. Ma osiem ząbków, ale nie lubi posiłków, które wymagają gryzienia. Co mogę zrobić, aby przekonać ją do stałych produktów? I czy "papkowata" dieta, którą mała preferuje, nie będzie dla niej wkrótce zbyt uboga?

Gdy dziecko nie chce gryźć jedzenia

Naukę gryzienia dziecko powinno zacząć już w wieku 7-8 miesięcy. Gotowe potrawy w słoiczkach są rozdrobnione, więc dzieci od razu je połykają. Dawniej, gdy mamy same przygotowywały potrawy dla kilkumiesięcznych maluchów, zamiast miksować, rozgniatały je widelcem. Dzięki temu dziecko wcześniej uczyło się gryźć. Dlatego ja zwykle doradzam dodawanie do "słoiczkowego" jedzenia ugotowanej marchewki lub ugotowanego ziemniaka, rozdrobnionych widelcem. Trzeba tylko uważać, by maluch się nie zakrztusił.

Uczenie go gryzienia jest trudne i polega na systematycznym zachęcaniu do jedzenia pokarmów nierozdrobnionych. Można dawać np. skórkę od chleba do żucia. Albo produkty, które w trakcie gryzienia wydają wyraźne dźwięki, takie jak marchewka, paluchy ryżowe lub kukurydziane. To może dziecko bawić i zachęcać do chrupania. Natomiast nie trzeba się obawiać, że dieta "papkowata" będzie bardziej uboga od tej wymagającej gryzienia. Rozdrobnienie nie zmienia składu pokarmu. Dziecko powinno jednak gryźć, aby prawidłowo się rozwijać. Brak ćwiczenia, jakim jest systematyczne gryzienie pokarmów, może skutkować wadami zgryzu, a w konsekwencji wadami wymowy.


Tekst: lek. med. Andrzej Mierzecki, pediatra i specjalista
medycyny rodzinnej, CM Enel-Med

Przeczytaj również:

Najlepszy posag twojego dziecka

Język w supełek

Mamo, kup mi to, proszę!


Dodał(a): Edyta Zlomaniec , Czwartek 20.10.2011 (aktualizacja: 2011-10-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×