Gdy nastolatek podkrada pieniądze

Z naszym 13-letnim synem nigdy nie mieliśmy większych problemów. Jednak od kilku tygodni giną mi z portfela drobne sumy. Podejrzewam syna, bo mąż twierdzi, że nie rusza moich pieniędzy. Co powinnam zrobić?

Gdy nastolatek podkrada pieniądze

Kradzież pieniędzy przez nastolatka może mieć różne powody, np. chłopiec potrzebuje gotówki na swoje wydatki, a kieszonkowe mu nie wystarcza. W grę wchodzić mogą też poważniejsze problemy: narkotyki, hazard, wyłudzanie pieniędzy przez grupę przestępczą. Jeśli jednak, jak piszesz, są to drobne kwoty, prawdopodobnie kradzież jest rodzajem buntu syna przeciwko jakimś problemom w rodzinie. Z mężem zastanówcie się, czy w czasie gdy zaczęły ginąć pieniądze, wydarzyło się coś ważnego. Może chodzić o wasze małżeńskie relacje, chorobę, zmianę miejsca zamieszkania. Okres nastoletni to bardzo trudny czas zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.

Nastolatek przeżywa kryzys tożsamości, nie rozumie, co się dzieje z jego ciałem i emocjami. Swoja bezradność często manifestuje zachowaniem, które jest próbą zwrócenia na siebie uwagi. Podkradanie pieniędzy potraktuj dwutorowo: jak sam akt sięgania po cudza własność, a także jako manifestowanie przez syna tego, ze ma problemy. Zacznij od kontrolowania swojego portfela, musisz wiedzieć, ile pieniędzy ci ginie. Zwołaj domowników i powiedz o tym. Podkreśl, że jesteś pewna, że złodziej jest w rodzinie. Niech każdy wypowie się w tej sprawie. Nie rzucaj pochopnych oskarżeń.

Jeśli syn zapewni cię, że nic nie wie na ten temat, nie podpytuj, nie szantażuj, nie groź. Powiedz, że to dla ciebie trudna sytuacja -  nie tylko ze względu na stratę pieniędzy, ale także dlatego, że przestajesz się czuć się bezpiecznie we własnym domu. Bywa, ze taka rozmowa pomaga, kradzieże się nie powtarzają, a po jakimś czasie dziecko ze skruchą przyznaje, iż to ono podbierało pieniądze, i wyjaśnia dlaczego to robiło. Jeśli to nie pomoże, kolejnym krokiem jest włożenie do portfela listu do złodzieja, np.: "To moja własność. Jeśli potrzebujesz pieniędzy, po prostu powiedz mi o tym". Ostatnia deska ratunku to chowanie portfela.


Tekst: Ewa Klepacka-Gryz, psycholog

Przeczytaj również:

Różnią ich nie tylko kokardki

Temperament w prezencie

O czym marzy twoje dziecko
Dodał(a): Edyta Zlomaniec , Środa 12.10.2011 (aktualizacja: 2011-10-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×