Jak najszybciej uspokoić niemowlę?

Wskazówki dla młodych rodziców, poparte badaniami naukowymi.

jak-uspokoic-niemowle.jpgJeśli Wasz niemowlak kręci się, wierci, płacze, ma problemy z koncentracją i wykazuje objawy niepokoju czy stresu, warto spróbować sprawdzonych sposobów, jak uspokoić niemowlę. Niedawno powstały nawet badania naukowe, których wyniki mogą być podpowiedzią dla tych rodziców, których dzieci są bardzo niespokojne. 

 Zobacz także: TOP 5 najpiękniejszych polskich kołysanek

Badania przeprowadzili naukowcy z University of Montreal w Kanadzie na grupie 30 zdrowych niemowląt w wieku od 7 do 10 miesięcy. Dzieci umieszczono w słabo oświetlonym pokoju, którego ściany były pomalowane na kolor czarny. Dzieci były spokojne, nie miały żadnych zabawek a ich rodzice siedzieli na końcu sali, dlatego można śmiało napisać, że na dzieci nie oddziaływały żadne dodatkowe bodźce. Doświadczenie polegało na tym, że naukowcy puszczali dzieciom nagranie z piosenką - raz była to piosenka w języku zupełnie dla nich obcym (w tym przypadku - tureckim), raz w ich języku ojczystnym (francuskim), a następnie odtwarzali nagranie z rozmową w jednym, a potem w drugim języku.  Badacze mierzyli czas, jaki upłynął od rozpoczęcia nagrania do pojawienia się pierwszego grymasu dzecka. 

Zobacz także: Dlaczego fajnie być samotną mamą?

Wyniki wykazały, że dzieci prawie dwa razy dłużej zachowywały spokój, gdy odtwarzane były piosenki (wytrzymywały w spokoju 9 min., gdy otwarzane były utwory w języku tureckim i 6 min. - w były to piosenki francuskie). W przypadku nagrań rozmów pierwsze grymasy pojawiały się u dzieci już po ok. 4 minutach od rozpoczęcia odtwarzania. 

Zobacz także: 5 utworów-szumów, które uśpią każdego

Wniosek z tego jest jeden - jeśli chcesz mieć spokojne dziecko - zacznij śpiewać mu piosenki albo je odtwarzać. Mówienie do niemowlęcia też jest ważne, ale to muzyka działa na nie łagodząco (nie bez powodu śpiewa się, że łagodzi obyczaje!). 

    Źródło: MilionKobiet.pl, rynekzdrowia.pl
    Foto: ThinkstockDodał(a): Karolina Zdunowska , Środa 11.11.2015 (aktualizacja: 2015-11-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×