Jak odbijać niemowlę po karmieniu?

Zobaczcie 3 pozycje, jak ułożyć niemowlę do odbicia.

jak-odbijac-niemowle-po-karmieniu.jpgOdbijanie niemowlaka karmionego czy to piersią, czy butelką jest niezwykle ważne. Podczas jedzenia maluch łyka powietrze, które następnie gromadzi się w jego przewodzie pokarmowym, co nie dość, że jest dla niego nieprzyjemne i powoduje dyskomfort, to jeszcze przyczynia się do wzdęć, kolek czy ulewania. 

Dlatego zachęcaj niemowlaka, by odbijał po każdym karmieniu. Nie odkładaj malucha od razu do łóżeczka, pozwól by jedzenie dobrze ułożyło mu się w brzuszku. W nocy dziecko z reguły je spokojniej, dlatego odbijanie go po nocnym karmieniu nie jest konieczne. Żeby uniknąć zadławienia pokarmem po ewentualnym ulaniu najlepiej położyć dziecko na boku. 

 Zobacz także: Jak dbać o zęby niemowlaka? Wszystko, co powinna wiedzieć mama

Oto trzy pozycje, które pozwolą dziecku na odbijanie:

  • NA RAMIENIU. To najpopularniejszy i najczęściej stosowany przez mamy sposób układania niemowlaka do odbijania. Oprzyj dziecko w ten sposób, by jego główka znajdowała się na Twoim ramieniu, rączki - na Twoich plecach. Nóżki niemowlaka powinny być lekko zgięte. Jedną ręką trzymaj pupkę niemowlaka, drugą - oprzyj na pleckach i główce. Niektórzy rodzice klepią niemowlaka po pleckach - można to robić (delikatnie!), ale raczej nie wpływa to w żaden sposób na uwalnianie się pęcherzyków powietrza. 

  • NA SIEDZĄCO. Usiądź wygodnie, unieś jedną nogę wyżej i przełóż dziecko przez udo, w ten sposób, żeby cały nacisk położyć na brzuszek. Podtrzymuj główkę niemowlaka. 

  • PÓŁLEŻĄCO. Tę pozycję polecamy, gdy dziecko skończy 3 miesiąc życia, nie wcześniej i często ulewa. Usiądź na fotelu lub łóżku, oprzyj się wygodnie. Połóż dziecko na swoim bruzhu tak, by było oparte pleckami o Twój brzuch w pozycji półleżącej, pod kątem 45 stopni od podłoża. Główka dziecka powinna spoczywać na twoim przedramieniu, a pupa - na Twoim udzie. 

Zobacz także: Szczepienia obowiązkowe niemowląt w pierwszym roku życia

Jeśli Twoje dziecko często ulewa - nie bagatelizuj problemu, tylko zgłoś się do lekarza. Jeśli Twoje dziecko ma kolki, a odbijasz je po każdym jedzeniu - spróbuj skorygować sposób karmienia i odbijania i najlepiej poradź się specjalisty. 

    Źródło: MilionKobiet.pl, lovi.pl
    Foto: ShutterstockDodał(a): Karolina Zdunowska , Piątek 28.08.2015 (aktualizacja: 2015-08-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×