Jak palenie wpływa na płód?

Nie na darmo podkreśla się, że kobiety w ciąży nie powinny palić. Zobaczcie wstrząsające zdjęcia.

Jak palenie wpływa na płód

Wiele się mówi o tym, że palenie w czasie ciąży jest niezdrowe dla płodu, lecz mimo wszystko kobiety sięgają po papierosy, kiedy pod sercem noszą dziecko.

Naukowcy postanowili opublikować zdjęcia, na których zostało ukazane, jak palenie wpływa na rozwój płodu. Celem było przekonanie matek, że porzucenie nałogu przynajmniej na czas ciąży jest konieczne.

Według badań płód, którego matka nie pali, wraz z wiekiem rzadziej dotyka rękami własnych ust i twarzy, jednak dzieci palaczek dużo częściej wykonują te ruchy. Grupa naukowców postanowiła porównać dzieci na tym samym poziomie rozwoju. Wyniki zobrazowano na zdjęciach. Dzieci kobiet, które nie paliły są wyżej, a tych niepalących niżej.

Jak palenie wpływa na płód

Za badania była odpowiedzialna dr Nadja Reissland z Uniwersytetu w Durham. Użyła ona USG 4-D, dzięki któremu zarejestrowała tysiące ruchów płodu w macicy. (Zobaczcie także: Niezwykły film ukazuje ruchy bliźniaków jeszcze w brzuchu matki)

Badaniu poddano 20 matek, z czego 4 z nich paliły ok. 14 papierosów dziennie. Po porównaniu ich wyników w 24, 28, 32 i 36 tygodnia ciąży zauważono, że dzieci kobiet, które paliły, znacznie częściej się poruszają, są niespokojne i zasłaniają twarz. Przyczyną prawdopodobnie jest opóźniony rozwój centralnego systemu nerwowego, jednak w celu dokładnego potwierdzenia tej teorii są potrzebne dalsze badania.

Doktor Reissland podkreśla, że jej celem nie jest atak na matki, które palą w czasie ciąży, a zależy jej bardziej na wsparciu ich w rzuceniu nałogu.Zobaczcie także:Źródło: Daily Mail
Foto: Shutterstock/ HD News


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 25.03.2015 (aktualizacja: 2015-03-25)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×