Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Śmierć jest bardzo trudnym tematem, jednak prędzej czy później powinnaś go poruszyć w rozmowie dzieckiem. Jaki moment będzie najlepszy?

matkazcora.jpg

Nie ma odpowiedniego momentu na rozmowę o śmierci, jednak powinnaś czekać aż to właśnie dziecko poruszy ten temat. Jeżeli na razie się nim nie interesuje, nie informuj go niepotrzebnie. Nie możesz także unikać tematu- dziecko wyczuje w tym fałsz i strach. Co dziwne, to właśnie dorośli mają problem z rozmową o śmierci- to oni przekazują dziecku swoje lęki i niepokoje. Pamiętaj, że powinnaś dawać dziecku oparcie i poczucie bezpieczeństwa- nie strasz go.

Warto pamiętać, że dziecko widzi każdy nasz gest i mimikę, a wspomnienie trudnej rozmowy może w nim zostać przez długi czas, dlatego spróbuj nie zdradzać swoich emocji. Dobrym pomysłem jest także pokazanie dziecku, jak wygląda cmentarz- dzięki temu nauczysz je dojrzałości. W sytuacji kiedy to ktoś z bliskich zaczyna chorować i chcesz spróbować przygotować dziecko na jego odejście, powinnaś potraktować temat ogólnikowo. Jeśli zaczniesz opowiadać dziecku o chorobach kończących się śmiercią, zacznie bać się każdego przeziębienia. Dziecko zazwyczaj przystosowuje się do atmosfery panującej w domu, a każde nowe doświadczenie wzmacnia lub osłabia jego charakter- wszystko zależy od Ciebie.

W trakcie trudnych rozmów (nie tylko tych o śmierci) powinnaś zadbać o dobre emocje. Używaj pozytywnie nacechowanych słów- nie musisz mówić dziecku, że już nigdy nie zobaczy swojego dziadka. Postaraj się wyjaśnić mu na przykład, że dziadek usnął, ale obudzi się w dużo piękniejszym miejscu. Pamiętaj, że dziecko nie zdążyło sobie jeszcze wyrobić opinii na temat życia po śmierci- nie wyobraża sobie, jak wygląda tamten świat, dlatego opowiadaj o nim w przejrzysty sposób.

Zdjęcie: iStockDodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 01.11.2016 (aktualizacja: 2016-10-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×