Jak się przygotować do roli chrzestnej?

Bycie matką chrzestną to przede wszystkim przywilej i powód do dumy. Jednak oprócz satysfakcji płynącej z tej ważnej roli, istnieją również obowiązki, którym przyszła mama chrzestna musi podołać. Rola rodziców chrzestnych jest bardzo istotna, nie tylko podczas przygotowań dziecka do chrztu, lecz także przez całe jego życie. Przed podjęciem decyzji o zostaniu matką chrzestną warto wiedzieć na czym będzie polegać nasza nowa rola i jak odpowiednio się do niej przygotować.

image.jpeg


1. Zaświadczenie z parafii.


By zostać matką chrzestną, należy posiadać odpowiednie zaświadczenie wydane przez parafię, na której terenie mieszkasz. Musisz mieć skończone 16 lat, przyjęty chrzest, komunię świętą oraz bierzmowanie,
a także należeć do wspólnoty kościoła katolickiego.

Zobacz też: Wszystko o śnie noworodka

2. Strój dla dziecka.


Matka chrzestna ubiera dziecko do chrztu i kupuje specjalną szatkę.
Jest to jednak tradycja, kwestia umowna z rodzicami. W zależności od ich decyzji, może to być wyłącznie szatka- jako symbol obejmowania nowej roli.

3. Prezent.


Piękną pamiątką dla dziecka z pewnością będzie łańcuszek z krzyżykiem, medalikiem czy też pierwszą literą imienia.  Warto kupić także coś praktycznego, np. leżaczek oraz edukacyjną matę- rzeczy które mogą służyć maluchowi przez kolejne miesiące, a może i lata jego dzieciństwa.

4. Obowiązki podczas mszy.


Podczas mszy matka chrzestna składa przysięgę i wyznania wiary. Następnie nakłada dziecku szatkę
na znak błogosławieństwa.

5. Pogłębianie wiary u dziecka.


Najważniejszym obowiązkiem matki chrzęstem jest przede wszystkim wprowadzanie i pogłębianie wiary u dziecka. Chrzestna ma wspierać w wychowaniu w wierze chrześcijańskiej, pomagać rodzicom dziecka.

Foto: Thinkstock
Zobacz też:Dodał(a): Katarzyna Nowatkiewicz , Sobota 19.03.2016 (aktualizacja: 2016-03-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
Na pewno przygotowanie do roli chrzestnej nie jest łatwe, bowiem stanowi także w razie potrzeby wzięcie na siebie odpowiedzialności za wychowanie dziecka. Bądź co bądź na początku należy także wybrać jakiś ładny prezent dla maluszka. Moim zdaniem sesja zdjęciowa to ciekawy pomysł, ale sama postawiłabym także na taką opcję jak chociażby srebrne smoczki z http://wimet.com.pl/pol_m_PREZENTY-NA-CHRZEST_WYROBY-ZE-SREBRA_Smoczki-184.html , które nie tylko przepięknie się prezentują, ale też na pewno będą stanowiły piękną pamiątkę przez bardzo długie lata:)
Dodano: 2017-03-23 17:29:31 Zgłoś nadużycie
Kasandra31
Bez wątpienia zostanie matką chrzestną jest ogromnych wyróżnieniem. Dlatego też na pewno warto postarać się o wyjątkowy prezent dla swojego chrześniaka. Na pewno może się nim okazać fotograf na chrzest łódź z http://fotograficznemarzenia.pl/ , ponieważ zdjęcia autorstwa Pani Magdaleny są naprawdę niesamowite i będą wspaniałą pamiątką przez długie lata.
Dodano: 2017-02-17 18:46:41 Zgłoś nadużycie