Jak skompletować szkolną wyprawkę?

Wyprawka dla pierwszoklasisty to dla rodziców prawdziwe wyzwanie. Okazuje się, że kompletując zawartość tornistra możemy natknąć się na przybory zawierające niebezpieczne związki chemiczne, rakotwórczy polichlorek winylu oraz zbyt duże stężenie metali ciężkich, takich jak ołów czy chrom. O czym pamiętać, aby zadbać o bezpieczny początek szkoły?

Jak skompletować szkolną wyprawkę?

Wyprawkowa lista może być bardzo długa – dlatego jeśli jesteś rodzicem pierwszoklasisty lub przedszkolaka, zapytaj w szkole lub przedszkolu, czy placówka stworzyła listę niezbędnych do nauki przyborów. W ten sposób oszczędzisz na zupełnie niepotrzebnych przyborach.

Warto zaopatrzyć dziecko w pojemnik na drugie śniadanie oraz bidon na wodę do picia – dzięki temu nie będzie konieczne częste kupowanie woreczków foliowych i wody w plastikowej butelce. To element edukacji ekologicznej, a poza tym w ten sposób uczymy dziecko oszczędzania.
Przed zakupem pojemnika należy jednak sprawdzić, czy nie zawiera szkodliwego BPA (Bisfenol A), substancji toksycznej używanej do produkcji tworzyw sztucznych. Oznaczenie zwykle znajdziemy na dnie pojemnika – warto wybrać produkty z oznaczeniem BPA FREE (wolne od bisfenolu A).

Pamiętajmy, że dzieci są bardziej nieprzewidywalne niż nastolatki, dlatego należy zwracać uwagę, czy produkty nie mają ostrych krawędzi lub małych elementów, które mogą być połknięte. W szczególności takie przybory jak nożyczki czy linijka należy dobierać do odpowiedniej grupy wiekowej.

Nie warto oszczędzać na plastelinie, taśmie samoprzylepnej czy farbach – tańsze odpowiedniki mogą zawierać duże stężenie metali ciężkich, np. ołowiu czy chromu, zaś w przypadku tańszych korektorów często mamy do czynienia z dużą ilością szkodliwego rozpuszczalnika. Na rynku dostępne są korektory bez rozpuszczalników, ze specjalnym systemem dozowania płynu lub w taśmie z regulowanym paskiem korygującym.

Powinniśmy też zwrócić uwagę, czy przybory szkolne posiadają odpowiednie atesty, znaki ekologiczne i certyfikaty bezpieczeństwa. Oznaczeń szukajmy na samych produktach – jeśli ich tam nie znajdziemy, powinny znaleźć się na opakowaniach. Najważniejszym jest EN-71, który świadczy o bezpieczeństwie danego artykułu. Przybory do pisania i rysowania przede wszystkim nie powinny zawierać rakotwórczego polichlorku winylu czy innych szkodliwych substancji toksycznych, które mogą wpływać na zdrowie dzieci w długiej perspektywie. Pamiętajmy o tym, wybierając flamastry, które powinny być nietoksyczne, najlepiej z tuszem na bazie wody.

Ważna jest też trwałość przyborów – przykładowo kredki z żywicy syntetycznej są elastyczne i znacznie trwalsze od zwykłych odpowiedników. Ponadto po złamaniu nie pozostawiają drzazg, w przeciwieństwie do zwykłych kredek drzewnych, które mogą dziecku wyrządzić krzywdę.

Nie bez znaczenia są również elementy odblaskowe – warto o tym pamiętać podczas zakupów odzieży, butów czy tornistra. Każdy z tych elementów powinien zawierać odblaski – uzupełnieniem mogą być zawieszki, specjalne naklejki na ubrania i opaski. Dzieci z odblaskami są dla kierowców widoczne z odległości nawet ponad 100 metrów.

Przed pierwszym dniem w szkole warto też zapoznać dzieci z wybranymi przyborami (np. flamastry, korektor, nożyczki, plastelina), ucząc ich rozważnego korzystania z zawartości szkolnego piórnika. W ten sposób sprawimy, że dziecko skupi się tylko na nauce i rozwoju swoich talentów.


Oto produkty, które sprawdzą się w szkolnym plecaku

926447 2015.jpg


PASTELE OLEJNE
Pastele BIC idealnie nadają się do miękkiego i gładkiego rysowania, nakładania grubszych warstw, mieszania kolorów i zabawy podczas tworzenia. Sześciokątny kształt pasteli BIC ułatwi dziecku prawidłowy uchwyt, zaś długość (7,5 cm) oraz grubość sprawią, że pastele wystarczają na bardzo długo. Tajemnica żywych kolorów pasteli BIC tkwi w wysokiej jakości pigmentach. Warto zauważyć, że składniki użyte do produkcji pasteli BIC Kids są nietoksyczne, końcowy produkt nie zawiera więc szkodliwego PVC, jest bezpieczny dla najmłodszych artystów.
Cena półkowa 12 szt. – 7,49 zł

DŁUGOPIS ATLANTIS EXACT
Długopis automatyczny Atlantis Exact łączy nową technologię igłowej końcówki z precyzją i gładkością pisania. Profilowany korpus idealnie trzyma się w dłoni, metalowa, solidna końcówka wygląda elegancko, a dzięki plastikowemu klipowi nie zgubisz swojego ulubionego długopisu. Ponadto jest to produkt bezpieczny – nie zawiera szkodliwego PVC (polichlorku winylu). Ten ergonomiczny długopis dodatkowo posiada miękki antypoślizgowy korpus z gumy, zapewniający swobodę i komfort użytkowania.
Cena półkowa - 6,49 zł

KREDKI BIC KIDS EVOLUTION TRIANGLE
Główną rolę w piórniku najmłodszych uczniów będą odgrywać kolorowe kredki. Najważniejsze w pierwszych latach są kredki ołówkowe, którymi uczniowie podkreślają tematy i rysują swoje pierwsze dzieła. Te z serii BIC KIDS Evolution Triangle są ekologiczne, odporne na złamania, a ich trójkątny korpus kształtuje dłoń dziecka już od najmłodszych lat, aby w przyszłości uniknąć problemów z kaligrafią.
Cena półkowa – 16,50 zł

KLEJ ECOLUTIONS GLUE STICK
Ten  ekologiczny klej w sztyfcie do papieru, kartonu i tkanin  wykonany jest na bazie wody. Produkt jest całkowicie biodegradowalny, a jego obudowa wykonana jest w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu. Klej nie zawiera rozpuszczalników i jest całkowicie spieralny.
Cena półkowa - 2,49 zł

KOREKTOR SHAKE’N SQUEEZE
Dzięki korektorowi  w piórze BIC Shake'n Squeeze uczniowie łatwo pozbędą się błędów i wpadek ze szkolnych zeszytów. Ten wygodny korektor posiada uchwyt połączony z dozownikiem płynu, jest szybkoschnący, a jego igłowa końcówka wykonana z niklowanego mosiądzu  ma średnicę 2,3mm.
Korektor jest dostępny także w poręcznej wersji mini – niezależnie od rodzaju, ten szybkoschnący korektor w piórze BIC nie zawiera szkodliwego PVC. 
Cena półkowa - 12,40 zł

KOREKTOR POCKET MOUSE
Ta mała myszka sprytnie i błyskawicznie usunie każdy błąd. W zabawnym kształcie kryje się korektor Pocket Mouse Tipp-Ex z taśmą korygującą o długości aż 10 metrów. W przeciwieństwie do wielu korektorów, ta sprytna myszka zawiera korygującą taśmę poliestrową odporną na rozerwania. Produkt nie zawiera PCV, jest produktem całkowicie bezpiecznym.
Cena półkowa - 11,50 zł

OŁÓWEK BEZDRZEWNY EVOLUTION

W piórnikach zarówno starszych, jak i młodszych uczniów absolutnym pewniakiem musi być ołówek. Najlepiej, aby nie pozostawiał drzazg w przypadku złamania i posiadał odporny grafit – jak w ołówkach Evolution BIC.
Cena półkowa 1 szt. - 0,99 zł

DŁUGOPIS ROUND STIC CLIC
Długopis automatyczny BIC Round Stic Clic posiada wygodny klip, średnicę końcówki 1.0 mm i korpus w kolorze tuszu. Produkt jest bezpieczny – nie zawiera toksyn, metali ciężkich i PVC (polichlorku winylu).
Cena półkowa 1 szt. - 1 zł

FLAMASTRY KID COULEUR

Pożądanymi w szkolnej ławie przyborami są również flamastry – dostępne w 12 intensywnych kolorach BIC Kid Colour łatwo usunąć ze skóry i tkanin, a ich końcówki są odporne na nacisk dziecięcej dłoni.
Cena półkowa - 15 zł

Zobaczcie także:Źródło: Mat. prasowe
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 04.08.2015 (aktualizacja: 2015-08-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
Dla mnie jedną z najistotniejszych kwestii jest poza ładnymi zeszytami i plecakiem, bezpieczeństwo mojego dziecka. Dlatego też nie mogło w jego wyprawce zabraknąć opasek odblaskowych z http://smartgift24.eu/ . Niestety już coraz wcześniej zapada zmrok i myślę, że każdy rodzić powinien zatroszczyć się o to, aby jego dziecko było lepiej widoczne na drodze.
Dodano: 2015-09-13 23:42:18 Zgłoś nadużycie
Anonim
wszystko BIC? :)
Dodano: 2015-08-05 19:44:21 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×