Jak wybrać dobre wkładki laktacyjne? Zobacz, na co zwrócić uwagę

Gdy termin porodu zbliża się wielkimi krokami, czas zająć się kompletowaniem wyprawki. Wybierając rzeczy dla niemowlęcia, należy pamiętać również o kilku akcesoriach dla mamy. Na liście wyprawkowej nie może zabraknąć wkładek laktacyjnych. Sprawdź, czym się kierować podczas ich wyboru.

Nie czarujmy się – większość kobiet nie przykłada wagi do zakupu wkładek laktacyjnych. Dokonuje przypadkowego wyboru, sugerując się przede wszystkim dostępnością oraz ceną. Nieprzemyślany zakup dość często zmusza do kolejnego wydatku – trzeba zakupić nowe wkładki laktacyjne, które będą lepiej się trzymały bielizny i które będą bardziej chłonne. Aby uniknąć niepotrzebnego wydawania pieniędzy, warto dokonać wyboru właściwych produktów.

Wkładki laktacyjne – czy w ogóle są potrzebne?

Wkładki laktacyjne są szczególnie potrzebne w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. Wtedy bowiem dochodzi do nasilenia produkcji mleka, w efekcie czego pokarm często wydostaje się w sposób niekontrolowany. W przypadku niektórych kobiet wystarczy tylko delikatnie nacisnąć pierś, aby doszło do sporego wypływu mleka, a co za tym idzie – poplamienia bielizny czy bluzki.


Gdy dojdzie do ustabilizowania laktacji, wkładki będą już mniej potrzebne. Niemniej jednak często są dalej wykorzystywane, ponieważ nadal możliwy jest zwiększony wypływ mleka – szczególnie podczas naciskania na pierś.

Jednak jako że na etapie ciąży trudno jest określić, jak intensywna będzie laktacja, nie trzeba od razu zaopatrywać się w kilkumiesięczny zapas wkładek. Wystarczą tylko 1-2 opakowania, aby móc poradzić sobie z wypływającym mlekiem na początku okresu karmienia.

Dobre wkładki laktacyjne, czyli jakie?

Można wskazać wiele czynników, które determinują wybór wkładek laktacyjnych. Od konkretnych cech zależy bowiem przede wszystkim komfort noszenia oraz możliwość spełniania swoich funkcji.


Wysoka chłonność
Jeżeli wkładka będzie charakteryzowała się niską chłonnością, nie spełni swojego podstawowego zadania. Przeciekając, nie pozwoli zapobiec powstawaniu plam na ubraniach.

Najlepszym rozwiązaniem są produkty (np. wkładki laktacyjne Discreet Elegance), wewnątrz których znajduje się wkład żelujący. Dzięki temu możliwe jest jeszcze lepsze zatrzymanie wilgoci wewnątrz.

Dobra przyczepność
Dobra wkładka laktacyjna powinna dobrze przylegać do bielizny. Teoretycznie zapewnia to pasek samoprzylepny, ale... w wielu przypadkach klej jest zbyt słaby. W efekcie wkładka przesuwa się, a wyciekające mleko pozostawia ślady na ubraniu.

Wybierając wkładkę, należy zwrócić uwagę na „podwójne zabezpieczenie”. Niektóre produkty posiadają podwójny pasek, dzięki któremu możliwe jest jeszcze lepsze utrzymanie wkładki wewnątrz biustonosza.

Oddychający materiał
Nie bez znaczenia jest materiał, z którego wkładki zostały wykonane. Jeśli są to tworzywa sztuczne, wówczas wkładka nie będzie przepuszczać powietrza, a co za tym idzie – zwiększy ryzyko powstawania odparzeń.

Dlatego warto zwrócić uwagę na produkty wykonane z materiałów oddychających – takich, które przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać.

Oddzielne pakowanie każdej wkładki
Większość wkładek dostępnych na rynku pakowana jest razem. Chociaż to rozwiązanie wygodne, jest mało higieniczne.

Dlatego np. wkładki laktacyjne Discreet Elegance zostały zapakowane pojedynczo w szczelną torebkę. Dzięki temu kilka sztuk wkładek można mieć zawsze pod ręką (schować do torebki) – bez obaw o jakiekolwiek zanieczyszczenia.

Wygoda noszenia
Wkładki laktacyjne, aby zapewniały maksymalny komfort noszenia, powinny być jak najcieńsze. Niestety w większości przypadków wkładki są dość grube – po to, by lepiej chroniły przed przeciekaniem. Okazuje się, że wcale nie trzeba iść na kompromis między grubością a chłonnością. Wkładki laktacyjne Discreet Elegance są tego przykładem – są bardzo cienkie, a dzięki wkładowi „Gel Action” gwarantują wysoką chłonność.

Na wygodę wpływa również kształt. Jeśli wkładki są profilowane, wówczas znacznie lepiej dopasowują się do piersi. Profilowany kształt w połączeniu z minimalną grubością sprawia, że wkładki są niemal niewyczuwalne.

Zgodność z normami
Dobre wkładki laktacyjne powinny spełniać restrykcyjne normy, dzięki którym produkt może zostać sklasyfikowany jako wybór medyczny klasy I. Przełoży się to nie tylko na znaczną wygodę noszenia, ale również wysoki poziom bezpieczeństwa.

Jeżeli wkładki są zgodne z Dyrektywą 93/42/EWG, stanowią gwarancję najwyższej jakości. Są delikatne dla skóry i nie zawierają żadnych toksycznych substancji.

Bogata kolorystyka
Większość wkładek laktacyjnych dostępna jest wyłącznie w kolorze białym. W przypadku noszenia białej bielizny nie stanowi to żadnego problemu, ale...  białe wkładki wystające spod czarnego biustonosza nie wyglądają estetycznie.

Wybierając wkładki laktacyjne, warto zwrócić uwagę na oferowaną kolorystykę. Na rynku dostępne są produkty w bogatej kolorystyce – białej, czarnej oraz beżowej. To dodatkowy atut, dzięki któremu wkładki można dostosować do bielizny.

Wybór odpowiednich wkładek laktacyjnych tylko pozornie jest błahy. Tak naprawdę trzeba przeanalizować wiele kwestii i wybrać produkt, który spełnia wszystkie – lub przynajmniej większość – wyżej wymienionych cech.

Dodał(a): Izabela Popko , Poniedziałek 16.10.2017 (aktualizacja: 2017-10-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar