Jak wychować małego geniusza?

Twoja koleżanka chwali się, że kiedy jej synek miał 18 miesięcy, nauczył się pływać, a jako czterolatek czytał już kolorowe książeczki. Z zazdrością spoglądasz na jej dziecko i zastanawiasz się, kim będzie twoje maleństwo. Nie martw się, przy odrobinie wysiłku i konsekwencji też możesz wychować małego geniusza.

Jak wychować małego geniusza?

Każde zdrowe dziecko rodzi się z olbrzymim potencjałem intelektualnym i tylko od rodziców zależy, czy umiejętnie ten potencjał wykorzystają. Glenn Doman, amerykański fizykoterapeuta, twierdzi nawet, że jeśli twoje geny nie zapewniły spektakularnego sukcesu tobie, to przy odpowiedniej stymulacji zapewnią sukces twojemu dziecku.
Pytanie tylko, co w praktyce oznacza odpowiednia stymulacja. Dowiesz się tego, czytając nasz tekst.

Mózg dobrze odżywiony

Zacznij od karmienia piersią. Jedynie w kobiecym pokarmie występuje tauryna – aminokwas potrzebny do prawidłowego rozwoju mózgu niemowlęcia. O właściwej diecie nie zapominaj też, gdy maluch podrośnie i zacznie jadać z wami przy stole. W menu malca nie powinno zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3. Stanowią one najważniejszy budulec dla tkanki mózgowej – z nich zbudowane są osłonki neuronów, które decydują o szybkości przepływu informacji przez włókna nerwowe. Podawaj więc dziecku tłuste ryby, do zupy zamiast masła dolewaj łyżkę oleju lnianego lub rzepakowego. Nie zapominaj o roślinach strączkowych, porach, a jeśli dziecko nie ma alergii – orzechach włoskich. Równie ważna dla prawidłowego odżywiania mózgu jest glukoza, która daje energię oraz białko, które dostarcza aminokwasów niezbędnych do produkcji neuroprzekaźników. Aby zapewnić maluchowi dostateczną ilość obu składników, najlepiej podawaj mu na śniadanie musli z mlekiem lub jogurtem albo gotowane jajko, kubek mleka i kromkę ciemnego pieczywa. Aby kora mózgowa dziecka była dobrze dotleniona, wprowadź do menu chude czerwone mięso bogate w żelazo transportujące tlen. Do tak skomponowanego posiłku koniecznie podaj sok z cytrusów lub malin. Są one bogate w witaminę C, która ułatwia wchłanianie żelaza.Dodał(a): Ola Wójcik , Poniedziałek 04.07.2011 (aktualizacja: 2012-03-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
passionfruit
'Każde zdrowe dziecko rodzi się z olbrzymim potencjałem intelektualnym' -
może i tak
A jeśli rodzi się chore... to juz inna historia :(
Dodano: 2011-07-04 14:24:37 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×