Jak zmienia się waga w ciąży?

Zobacz, jak prawidłowo powinien kształtować się przyrost Twojej wagi w stanie błogosławionym.

kobietaciazaimis.jpg

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Zwykło się go nazywać "pięknym" i "magicznym" i również tak przedstawia się go często w mediach. Ale oprócz niezwykłości tego stanu, przyszłe mamy muszą się podczas jego trwania zmagać także z zupełnie przyziemnymi sprawami, takimi, jak np. monitorowanie prawidłowego przyrostu wagi w ciąży. Jak powinien on wyglądać? Ile powinnyśmy ważyć przed zajściem w ciąże, a ile przybierać w jej trakcie? 


Prawidłowa waga przed zajściem w ciążę

Oczywiście najlepiej będzie, jeśli przed ciążą Twoja waga będzie optymalna do Twojego wzrostu. Ani nadwaga, ani niedowaga przed ciążą nie są dobrym rozwiązaniem i mogą powodować problemy w ciąży. Jednak, jak twierdzą specjaliści, istnieje też zasada, że im mniej kobieta ważyła przed ciążą, tym więcej powinna przybrać w jej trakcie.

Może się wydawać, że to twierdzenie nijak ma się do panującej obecnie mody na "fit mamy", które w ciąży starają się przytyć jak najmniej i ćwiczą, często nawet ciężko, do późnego okresu ciąży. Oczywiście - ruch podczas ciąży i zdrowe odżywiania się, aby nie przybrać ZBYTNIO na wadze są jak najbardziej wskazane. Należy jednak wybierać aktywności fizyczne przeznaczone dla ciężarnych i odżywiać się zdrowo, pozwalając sobie od czasu do czasu na zachcianki, których domaga się maluch, a nie pilnować diety niczym na kuracji odchudzającej.

Dodajmy, że taka przesadna dbałość o stan swojej sylwetki i mięśni w ciąży może skończyć się źle podczas porodu, do czego przyznała się ostatnio fit mama Chontel Duncan, która wyznała, że jej pieczołowicie wyrzeźbione przed i podczas ciąży mięśnie brzucha "zablokowały" dziecko podczas porodu, przez co kobieta nie była w stanie urodzić naturalnie. Więcej na ten temat przeczytasz tutajPrawidłowy przyrost wagi w ciąży

Pozostawiając jednak skrajne sytuacje, przejdźmy do tego, jak powinna kształtować się nasza waga podczas ciąży. Według specjalistów:

I trymestr 

W tym czasie powinno się przytyć zaledwie 1–2 kg. Co więcej, na początku ciąży można nawet nieco schudnąć, zwłaszcza, jeśli przyszłej mamie towarzyszą nudności i wymioty, to naturalnie traci na wadze, ale zwykle nie więcej niż maksymalnie 2 kg. 


II trymestr

W tym czasie powinno się przytyć 5–6 kg. 

III trymestr

Pod koniec ciąży prawidłowy wzrost wagi to od 4 do 6 kg.

Oznacza to, że w ciąży powinnaś przytyć około 10–14 kg.


Uwaga!

Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej, nie podwajaj podanego powyżej przyrostu, ale dodaj jedynie potencjalną wagę drugiego dziecka - ok. 4 kg. 

Podsumowując, obecnie przyjmuje się, że podczas ciąży, zdrowa kobieta tyje od 10 do 14 kg lub, jeśli spodziewa się bliźniaków, od 14 do 18 kg. 


Pamiętajmy jednak, że są to obliczenia uśrednione, a każdy przypadek medyczny jest indywidualny. Ważne, abyś w ciąży słuchała swojego lekarza prowadzącego i ważyła się podczas każdej wizyty, a to on zdecyduje, czy przyrost Twojej wagi i ciąża przebiegają prawidłowo.

zdjęcie: iStock  


Dodał(a): Katarzyna Rydz-Korzenecka , Czwartek 29.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×