Jakie dżemy może jeść kobieta, która karmi piersią?

Podpowiadamy, które z dżemów są bezpieczne a na które lepiej uważać.

dzem-a-karmienie-piersia.jpgKarmienie piersią ma naprawdę wiele zalet, to wymaga od mamy trochę zaciśnięcia pasa. To nawet nie w obawie o dodatkowe kilogramy, które mogłyby przybyć po ciąży. Chodzi bardziej o zdrowie maluszka. Nie wszystkie pokarmy są dobrze tolerowane przez mały żołądek - mogą być przyczyną zaparć i wzdęć brzuszka u dziecka, a także alergii. 

Jak to jest w przypadku dżemów - czy młoda mama, która karmi piersią może je jeść bez ograniczeń? Czy może sobie posmarować chrupiącą bułkę czy ciepłego naleśnika grubą warstwą dżemu i jeść do woli? Które konfitury są lepsze, które gorsze? 

 Zobacz także: Przegląd herbatek laktacyjnych dla kobiet karmiących piersią

1. dŻEMY A KARMIENIE PIERSIĄ - TE SĄ WZGLĘDNIE BEZPIECZNE

Najlepsze będą dżemy przygotowane przez mamę, czy babcię bez konserwantów i sztucznych dodatków, to jasne. Można nawet takie ekokonfitury kupić w sklepach. Warto zwrócić uwagę na to, z jakich owoców zostały zrobione. Za względnie bezpieczne uważa się dżemy i przetwory z malin, jabłek, jagód, borówek i owoców leśnych.

Należy je wprowadzać do diety bardzo ostrożnie i obserwować dziecko, czy nie pojawiła się u niego jakaś reakcja (czy nie spina brzuszka, nie ma wysypki). 


2. DŻEMY A KARMIENIE PIERSIĄ - NA TE LEPIEJ UWAŻAĆ

Dżemy truskawkowe, poziomkowe czy z dodatkiem cytrusów, a także gruszkowe, śliwkowe czy wiśniowe lepiej wprowadzać do diety z rozwagą, po 2 miesiącu karmienia, gdy dziecko poznało już wiele innych smaków i łatwo będzie wyłapać że ból brzucha, kolka czy uczulenie wystąpiło właśnie po zjedzeniu przez Ciebie takiej konfitury. Wymienione owoce są silnymi alergenami lub często powodują problemy żołądkowe.  

Zobacz także: 7 oznak, że należy Ci się już odpoczynek


WAŻNE: Jeśli u dziecka wystąpi jakaś reakcja na zjedzony przez Ciebie dżem - nie jedz go przez najbliższy czas i obserwuj dziecko. Najlepiej wszelkie wątpliwości czy problemy od razu konsultować z lekarzem. 

Zobacz też: Co może jeść matka karmiąca piersią?

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Piątek 15.04.2016 (aktualizacja: 2017-06-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Anonim
Ten artykuł, to są totalne głupoty i piszę to jako ALERGOLOG!!! Najlepiej, żeby matka żyła o wodzie, powietrzu j słońcu ...
Gruszka to niby silny alergen? Z kolei poziomka i truskawka w dźemie sa już tak przetworzone,że nie zawieraja już histaminy powodującej objawy, a alergenami silnymi nie są.
Dodano: 2017-08-03 15:31:27 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ja co roku mam dżemy domowej roboty od rodziców, więc wiem że w środku nie ma żadnej chemii i mogę je spokojnie jeść :-) a tę pregnę 250dha to dlaczego warto brać?
Dodano: 2017-03-03 10:34:28 Zgłoś nadużycie
Anonim
W sumie nigdy się akurat nad dżemami nie rozwodziłam za specjalnie ani w ciązy ani już po urodzeniu. Zwracałam jedynie baczniejszą uwagę na składniki które są niezbędne mojej małej w prawidlowym rozwoju. lekarz zalecił mi dodatkowo suplementować Pregna 250dha własnie w okresie karmienia piersią.
Dodano: 2017-03-02 14:37:49 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×