Jakie leki może przyjmować kobieta, która karmi piersią?

Rozwiewamy wątpliwości karmiących mam dotyczące najpopularniejszych leków.

kobieta-karmiaca-leki.jpgKarmienie piersią to dar, ale także przyczyna wielu wyrzeczeń, które spadają na kobietę, która decyduje się właśnie w ten sposób karmić swoje dziecko. Wokół karmienia piersią nagromadziło się wiele mitów, które lepiej włożyć między bajki. Jednak w kwestii przyjmowania leków lepiej być ostrożnym, a najlepiej wszystkie tego typu wątpliwości konsultować z lekarzem lub farmaceutą. 

Jeśli szukasz odpowiedzi, jakie lekarstwa możesz przyjmować w trakcie karmienia piersią, to prowdopodobnie zmagasz się z przeziębieniem lub grypą. Nie wpadaj w panikę. To, że zachorowałaś wcale nie musi to oznaczać, że musisz skończyć karmienie. Wprost przeciwnie, wiele osób wręcz zaleca karmienie piersią w takim stanie. Dziecko wraz z mlekiem matki otrzymuje przeciwciała, które sprawiają, że staje się ono bardziej odporne. 

 Zobacz także: Przegląd herbatek laktacyjnych dla kobiet karmiących piersią

Zamiast faszerować się lekami, możesz też wypróbować domowych sposobów na walkę z przeziębieniem, katarem, kaszlem, bólem gardła czy męczącą grypą. Po leki warto sięgać w ostateczności. Zobacz, które z poniższych najpopularniejszych lekarstw możesz przyjmować, a które są niewskazane jeśli karmisz piersią.  

1. Apap, panadol, nurofen - na gorączkę

Apap to lek na bazie paracetamolu, dlatego uznaje się, że jest bezpieczny dla kobiety, która karmi piersią. W informacji dołączonej do tego leku przeczytać można, że jednak tylko w "zdecydowanej konieczności". Nie nadużywaj więc tego leku, możesz go przyjąć ( w dawce max. 4 g na dobę w 4 dawkach po 1 g co 4 godziny) jeśli gorączkujesz, a temperatura Twojego ciała przekracza 38,5 st. C. Pod podobnymi warunkami możesz też przyjąć Panadol, który także zawiera paracetamol. 

Ulgę mogą Ci też przynieść leki na bazie ibuprofenu (np. Nurofen).  

Zobacz także: Czy kobieta, która karmi piersią może jeść czekoladę?

2. Rutinoscorbin

Dokładnie nie wiadomo, czy lek przenika do mleka maki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią. 

Zobacz też: 4 ważne pytania o karmienie piersią


3. Tantum Verde

Podobnie jak w przypadku rutinoscorbinu, przed zastosowaniem tego leku lepiej skonsultować się z lekarzem.  


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Środa 04.11.2015 (aktualizacja: 2015-11-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Odkryliscie ameryke... takie info jest na ulotce
Dodano: 2018-03-14 21:19:26 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×