Karmienie piersią: co robić, żeby mieć pokarm?

Kilka porad dla mam, które chcą karmić piersią.

co-robic-zeby-miec-pokarm.jpgO plusach karmienia piersią - zarówno dla matki, jak i dla dziecka już pisaliśmy. To jeden z największych prezentów, jaki możesz podarować swojemu maleństwu. Każde piersi, nawet te najmniejsze są w stanie wykarmić dziecko. Wystarczy duża wola karmienia ze strony matki, dobra współpraca z dzieckiem i odpowiednie umiejętności (najlepiej jeśli zostały nabyte pod kątem położnej czy doradcy laktacyjnego). 

Jeśli chcesz karmić swoje dziecko piersią, to już jesteś na dobrej drodze. Chociaż może to wydawać się dziwne, ale odpowiednie nastawienie może zdziałać cuda i rzeczywiście ma wpływ na wydzielanie mleka (często zdarza się, że kobietom, które tylko pomyślą o swoim dziecku, samoistnie wypływa mleko z piersi!).

 Zobacz też: Karmienie piersią - co zrobić, jeśli masz zastój pokarmu?

Zobacz, co jeszcze możesz zrobić, żeby mieć pokarm. Przedstawiamy listę podstawowych czynności. 


  • KARM W NOCY. Nawet jeśli maluch grzecznie sobie śpi - możesz go obudzić, chociaż na jedno nocne karmienie, przynajmniej w pierwszych miesiącach. Nie dość, że nocne mleko uchodzi za tłustsze, to jeszcze w ten sposób pobudzisz laktację (w nocy jest duże stężenie prolaktyny we krwii, a im jej więcej - tym większa produkcja mleka). 

  • NIE DOPAJAJ I NIE DOKARMIAJ DZIECKA. Oczywiście, jeśli nie zalecił ci tego lekarz. Pokarm matki w pierwszych miesiącach w zupełności wystarcza by nakarmić i napoić dziecko. Im więcej dziecko wyciągnie pokarmu z piersi, tym więcej one naprodukują.  

  • ZWRACAJ UWAGĘ, JAK PRZYSTAWIASZ DZIECKO DO PIERSI. Pilnuj, by każde karmienie było prawidłowe. Zła pozycja może doprowadzić do tego, że dziecko nie będzie wypijało całego mleka, co może doprowadzić do zastoju.

  • KARM DZIECKO WEDŁUG JEGO POTRZEB. Jeśli dziecko krzykiem i płaczem wykazuje, że jest głodne - przystawiaj je do piersi. Nawet jeśli dopiero skończyłaś karmienie. 

  • KARM DZIECKO WEDŁUG SWOICH POTRZEB. Jeśli masz przepełnione piersi - nakarm dziecko, żebyś nie miała zastoju. Poza tym ważne jest częste pobudzanie piersi, dlatego staraj się by tych karmień, przynajmniej na początku, było co najmniej 8 w ciągu doby. W ten sposób zapewnisz sobie ciągłą produkcję mleka i pobudzisz laktację. 

  • ZMIENIAJ PIERSI. Staraj się pilnować, by obie piersi były opróżniane mniej więcej jednakowo. Najlepiej każde karmienie zaczynaj od innej piersi i zmieniaj strony w trakcie karmienia. Możesz sobie to zapisywać, do kupienia są też specjalne bransoletki, na których zaznacza się takie informacje. 

  • ODPOCZYWAJ. Stres negatywnie wpływa na laktację, dlatego staraj się łapać wszystkie wolne chwile i odpoczywać jak tylko możesz. Także miejsce karmienia przygotuj tak, by nic i nikt Ci nie przeszkadzał. Niech będzie miło, przytulnie i odprężająco. 

Jeśli okaże się, że nie możesz karmić piersią - nie obwiniaj się. Choć właściwie każda mama ma pokarm, to coraz mniej kobiet jest w stanie zatrzymać i pobudzić laktację. 

Źródło: MilionKobiet.pl, "Warto karmić piersią" M. Nehring-Gugulska
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Środa 19.08.2015 (aktualizacja: 2015-08-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×