Karmienie piersią: co zrobić, gdy masz zastój pokarmu?

Trudne sprawy w wydaniu młodej mamy, karmiącej piersią

karmienie-piersia-zastoj-pokarmu.jpg

Masz twarde piersi, jakby zrobiły się na nich ogromne guzy? Są ciepłe, ciężkie, a może nawet lekko zaczerwienione? Jeśli w dodatku mleko nie wypływa z piersi - być może to zastój pokarmu - dolegliwość znana każdej karmiącej mamie. Jeśli jednak wypływa - to zapewne tylko obrzęk. I jednego, i drugiego przypadku nie należy jednak bagatelizować. 

Ulgę powinno przynieść kilka sprawdzonych sposobów. Warto z nich skorzystać nie tylko po to, żeby ulżyć sobie w bólu (guzy na piersi odczuwa się jak kamienie - to nic przyjemnego!), lecz także by przeciwdziałać zapaleniu piersi, co jest jeszcze bardziej dokuczliwe. 

POLECAMY: Dlaczego kobieta nadal karmi swoją 6-letnią córkę piersią?

Sprawdzone sposoby - co zrobić, gdy masz zastój pokarmu?

  • OKŁADY Z LIŚCI KAPUSTY. To nie żart! O tym starym, znanym sposobie mówią na każdych zajęciach ze szkoły rodzenia czy na porodówkach, bo to naprawdę działa! Oderwij liście z białej kapusty, umyj je dokładnie i schłodź w lodówce (jeśli potrzebujesz ulgi natychmiast - wsadź liście do zamrażarki). Zimne liście stłucz tłuczkiem do mięsa i przykładaj na bolące piersi, możesz liście też włożyć do biustonosza.  

  • ZIMNE OKŁADY. Zamiast liści kapusty, możesz równie dobrze wykorzystać kostki lodu zawinięte w ściereczkę czy pieluchę tetrową czy mrożonki o obłych kształtach. W aptekach można też kupić gotowe kompresy, które długo utrzymują zimno. Obojętnie, co zimnego to będzie - przykładaj do piersi. 

  • GŁASKANIE. Głaszcz pierś delikatnie okrągłymi ruchami w stronę brodawki. 

  • KARMIENIE DZIECKA. Najlepiej - jak najczęściej przystawiaj je do piersi. Skoryguj też technikę karmienia - może w tym tkwi problem. 

  • PRYSZNIC. Przed karmieniem możesz wziąć prysznic w ciepłej wodzie. Chociaż nie ma potwierdzonych dowodów na to, żeby ciepłe okłady przynosiły jakieś korzyści przy tej dolegliwości, to prysznic powinien sprawić, że będziesz choć trochę zrelaksowana.

  • ODPOCZYNEK. Nie zapominaj o tym, żeby odpoczywać, choć wiadomo, że o to ciężko przy małym dziecku, ale to bardzo ważny punkt!

Dlaczego dochodzi do zastoju pokarmu? Często winna jest zła technika karmienia, zbyt długie przerwy między karmieniami, zaprzestanie karmień w nocy i zmęczenie. 

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: ShutterstockDodał(a): Karolina Zdunowska , Sobota 25.07.2015 (aktualizacja: 2015-07-25)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×