Kiedy dziecko się masturbuje

Dziecko – maluszek, kruszynka, niewinne stworzonko. Bardzo często rodzicom trudno zaakceptować fakt, że ich słodki aniołek, ich maleństwo, może się masturbować. Opiekunowie są zwykle przerażeni, gdy zauważają, że ich dziecko dotyka się. Warto więc wiedzieć zawczasu, na jakim etapie rozwoju dziecko może się masturbować, co to oznacza i jak zareagować.

masturbacja

Już niemowlęta, gdy mają taką okazję, dotykają się. Choć zabawa penisem czy waginą może przypominać masturbację, tak naprawdę jest to tylko odkrywanie swojego ciała. Dzieci nie odczuwają podniecenia seksualnego, ale są ciekawe siebie. Tak jak niemowlę ogląda swoją rączkę czy stópkę, może także się bawić swoim siusiakiem. Małe dzieci nie rozróżniają części ciała na "przyzwoite" i "nieprzyzwoite" (intymne). Tej odmienności traktowania uczą się dopiero od dorosłych.

W troszeczkę inny sposób dotykają swojego ciała dzieci w okresie przedszkolnym. Maluchy w tym wieku także robią to z ciekawości – odkrywają w ten sposób budowę i działanie swojego ciała. Przedszkolaki nie mają rozwiniętych potrzeb seksualnych.

Taka ciekawość siebie jest absolutnie naturalna. Zwykle u tak małego dziecka wystarczy parokrotnie odwrócić uwagę, by maluch zwyczajnie o tym zapomniał. Karanie dziecka za dotykanie się jest bardzo złym rozwiązaniem, bo może w przyszłości zaowocować przekonaniem, że jego cielesność jest czymś niewłaściwym lub złym. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do awersji seksualnej w dorosłym życiu, niechęci do swojego ciała lub zaburzeń seksualnych.

Bardzo często zainteresowanie swoimi genitaliami zaczyna się od uczucia swędzenia spowodowanego na przykład infekcją czy zarażeniem się robakami. Jeśli mimo delikatnych interwencji opiekunów dziecko nadal grzebie rączką w majtkach, warto sprawdzić jego stan zdrowia.

Warto uczulić rodziców na jeszcze jedną rzecz. Pomiędzy 3 a 6 rokiem życia dzieci zauważają różnice między kobietami a mężczyznami. Dziwi ich choćby fakt, że dziewczynki i chłopcy siusiają inaczej, że mama i tata różnią się budową. Z tej ciekawości czasem porównują się między sobą lub podglądają innych. Dorosłych czasem szokuje dziecięca bezpośredniość i dążenie do wiedzy. Ważne, by opiekun zareagował spokojnie i nie dał poznać po sobie zdenerwowania. Wytłumaczenie dzieciom, że jest to naruszenie pewnych granic drugiej osoby i odpowiedzenie na wszystkie pytania malucha sprawi zapewne, że rzecz więcej się nie powtórzy.

Niepokojące jest, gdy zainteresowanie seksualne u dziecka jest wręcz obsesyjne, nie da się odwrócić jego uwagi lub łamie normy społeczne na przykład masturbując się w miejscach publicznych. Takie wzmożone zaciekawienie seksem lub cielesnością warto skonsultować z seksuologiem lub psychologiem dziecięcym.

Zupełnie inaczej kwestie seksualne wyglądają u nastolatka. Od okresu dorastania, powoli, ale systematycznie zainteresowanie seksem rośnie by osiągnąć poziom odpowiedni dla osób dorosłych. Zazwyczaj młodzi ludzie zaczynają masturbować się pomiędzy 13 a 17 rokiem życia. W tym wieku pojawienie się masturbacji jest naturalnym, rozwojowym elementem.

Jeśli rodzice nakryli swoje dziecko na onanizowaniu się, lepiej, gdy będą udawać, że niczego nie zauważyli. Dla nastolatka świadomość, że ktokolwiek wie o jego masturbacji, jest bardzo niekomfortowa.

Rozpoczęcie masturbacji jest bardzo wyraźnym sygnałem, że u nastolatka pojawiły się potrzeby seksualne  i że warto porozmawiać z nim o seksie, seksualności, związkach i antykoncepcji. Najlepiej, gdy opiekunowie zaczynają temat teoretycznie od niechcenia, na przykład komentując jakiś film czy informację znalezioną w prasie. W ten sposób temat wydaje się dzieciom mniej zagrażający i wstydliwy niż rozmowa konkretnie o nich.  

Jeśli rodzice nie czują się gotowi do mówienia o seksie, nie powinni się do tego zmuszać. Młody człowiek błyskawicznie wyczuje zażenowanie matki czy ojca i momentalnie zakończy rozmowę. W takim przypadku najlepszym wyjściem jest podsuniecie książki czy broszurki lub umówienie nastolatka z ginekologiem lub seksuologiem.

Ważne, by do rozmów o seksie nie zmuszać, ale także nie unikać ich, bo dziecko najprawdopodobniej nie spyta po raz drugi. Dobrze jest docenić fakt, że młody człowiek ma na tyle zaufania, by zapytać. Dzieciaki nie wymagają także wszechwiedzy w tej dziedzinie, nie żądają, by rodzic był w stanie odpowiedzieć na wszystkie ich pytania. Wskazanie wiarygodnego źródła informacji będzie w pełni wystarczające. Istotne jest jedynie, by z nastolatkiem rozmawiać spokojnie, bez kazań i prawienia morałów.

Masturbacja jest naturalnym elementem życia podejmowanym z różnych przyczyn na różnych jego etapach. Zazwyczaj nie stanowi przeszkód w rozwoju dziecka. Wciąż jeszcze jest tematem tabu, a szkoda, bo wiedza jak zareagować, kiedy dziecko się masturbuje, może być niezbędna dla opiekunów młodego człowieka.


Tekst: Marta Kołacka - seksuolog, psycholog

                                                                                                               Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

Mów, mów jak najwięcej!

Jak usunąć zajadyDodał(a): Iza Hofman , Środa 11.04.2012 (aktualizacja: 2012-04-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×